І. Загальна інформація
22 листопада 2020 року моніторингова група ХПГ у складі помічника народного депутата Максима Ревякіна та двох журналістів – Павла Шваба та Ганни Овдієнко – здійснила візит до ДУ «Снігурівська виправна колонія № 5 – спеціалізована туберкульозна лікарня». Установа розташована в селі Центральному Миколаївської області. Установа заснована у 1963 році, з 1983 року вона є спеціалізованою – для хворих засуджених. Це установа середнього рівня безпеки для чоловіків, які повторно відбувають покарання. Особливістю установи є розташування міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні. В установі функціонує дільниця СІЗО, арештний дім та дільниця середнього рівня безпеки для засуджених, хворих на туберкульоз. На момент візиту в установі утримувалося 117 осіб. Планове наповнення установи – 583 засуджених. З початку року з установи було звільнено 56 засуджених.
На вході в установу монітори зустріли начальника установи Гавриленко О. С., який прямував на роботу. Моніторів безперешкодно допустили на КПП, де перевірили документи та провели температурний скринінг, після чого монітори потрапили до охоронюваної зони. На КПП були відсутні дезінфікуючі бар’єри, однак була можливість помити та продезінфікувати руки.
Бюджетні асигнування на утримання колонії на 2019 рік мали б складати 50 мільйонів гривень відповідно до бюджетного запиту установи. Однак фактично установа отримала лише 20 мільйонів. Сума отриманих фактичних коштів на поліпшення умов тримання склала 4000 гривень на місяць. Усі роботи з поліпшення умов тримання засуджених майже на 100 % фінансуються зі спеціального фонду установи, який наповнюється доходами від виробництва в цій установі.
ІІ. Медична частина
Спочатку монітори відвідали медичну частину. Черговий лікар повідомив моніторам, що недостачі середнього та молодшого персоналу в установі немає. Щодо лікарів, то є вакантними три з дев’яти посад фтизіатрів. Недостачі медичних препаратів установа не відчуває. Черговий лікар зазначив, що нещодавно до медичної частини надійшли нові дорогі ліки від туберкульозу.
У медичній частині міститься сучасна лабораторія, де можна проводити весь комплекс необхідних досліджень. У тому числі в установі проводяться тести на рівень вірусного навантаження для засуджених, хворих на ВІЛ. Також в установі є апарат для виявлення гепатиту, однак картриджі для нього на сьогодні закінчилися. Установа також має сучасний італійський рентген-апарат та апарат телемедицини. Працівники установи та засуджені забезпечені засобами індивідуального захисту, які були закуплені за рахунок Центру охорони здоров’я. Щодо співробітників ДКВС, держава кошти на засоби захисту не виділила і їх довелося закупати власним коштом установи (спецфонд) та за рахунок благодійних організацій.
Серед засуджених установи хворих на коронавірусну хворобу виявлено не було, серед адміністрації був один випадок.
За поточний рік «швидка допомога» до установи не викликалася. В журналі тілесних ушкоджень за 2020 рік випадків тілесних ушкоджень зафіксовано не було. Це дуже дивно, враховуючи те, що в установі був зафіксований один випадок застосування фізичної сили.
ІІІ. Житлові відділення (стаціонар)
В установі шість житлових відділень. Частина з них виконує роль стаціонару медичної частини. Всі відділення – блочного типу. В усіх відділеннях проведений охайний косметичний ремонт. Засуджені живуть в кімнатах по дві-три особи. Житлової площі на одного засудженого – достатньо. Приблизно 50 % житлових відділень оснащені металопластиковими вікнами. В інших – вікна дерев’яні з щілинами, які засуджені вимушені на зиму заліплювати. У відділеннях дуже тепло. Опалення здійснюється за рахунок власної котельні на вугіллі. Вікна та вхідні двері у палатах завішені тканиною.
В санітарних вузлах установи виконано косметичний ремонт. Стіни обкладені кахлями. Є рукомийники, дзеркала. Туалети відгороджені невисокими стінками та дверцятами.
У кожному відділенні є своя обідня зала. Завдяки цьому засуджені з різними формами туберкульозу ізольовані один від одного під час прийому їжі. Також у відділеннях є кімнати для прийому їжі, обладнані холодильниками та іншим кухонним начинням. У цих кімнатах встановлені бачки із питною водою.
У відділеннях є куточки для відпочинку та зайняття спортом, наприклад, для гри у настільний теніс.
В установі засуджені не можуть належним чином ознайомитися з чинними нормативними актами. На інформаційному стенді недостатньо інформації, а кодекси та інші об’ємні документи перебувають не у вільному доступі, а в кабінеті начальника відділення.
IV. ДІЗО, арештний дім та СІЗО
В установі в одному приміщенні знаходяться ділянка слідчого ізолятора, арештний дім та ДІЗО. На момент візиту на ділянці слідчого ізолятора перебувало десять осіб, чотири особи перебували в ДІЗО. За рік дисциплінарні стягнення до засуджених застосовувалися 41 раз.
В камерах ДІЗО проведений косметичний ремонт. Є баки з питною водою. Встановлені рукомийники. Туалети відгороджені невеликою стінкою та дверцятами. Вікна металопластикові, однак засуджені, які перебувають у ДІЗО, не можуть самостійно їх відчиняти для доступу свіжого повітря.
У дисциплінарному ізоляторі ведеться постійний відеонагляд. При цьому камери направлені так, що особа, яка спостерігає, має можливість бачити спальне місце та туалет. При цьому нагляд здійснює жінка. Це суперечить практиці Європейського суду з прав людини за статтею 8 Конвенції (право на приватність).
Прогулянкові дворики обладнані лавою та спортивним знаряддям. Дворики вимощені бруківкою. Дворики достатньою мірою захищені від атмосферних опадів.
V. Їдальня та кухня
Кухня установи – у задовільному стані. На момент візиту в установі якраз проводилася роздача обіду. Всі засуджені в установі харчуються за дієтою для хворих на туберкульоз. Харчування – п’ятиразове. Засуджені повідомляли, що їм надається і молоко, і яйця, і сметана. У день візиту на обід в установі був салат з буряків, суп з крупою пшеничною, м’ясо яловичини відварене з кашею кукурудзяною, соус, хліб та компот. Монітори продегустували обід. Органолептичні якості страв – задовільні.
Монітори помітили, що риба, яка призначена для вечері, розморожувалася в іржавій брудній ванні, що явно не відповідає санітарним вимогам. Крім того, один із засуджених, який працював на кухні, не був вдягнений у халат. А на прохання моніторів продемонструвати рукавички – зніяковів і не міг їх знайти.
Обідня зала установи – простора. Є рукомийники. На час візиту були три рушники й мило. В їдальні є стенд інформаційного меню.
VI. Лазне-пральний комбінат
У лазне-пральному комбінаті є перукарня. Стрижку робить один із засуджених, який отримує за це заробітну плату, однак для засуджених його послуги безкоштовні. В роздягальні є куточок фельдшера, відгороджений ширмою, що забезпечує мінімально необхідний рівень приватності.
Душові відгороджені стінками, є шторки та килимки.
В пральні є чотири пральні машинки, потужності яких вистачає для потреб установи.
VII. Майстерня та підсобне господарство
В установі є майстерня, де на сьогодні працює дві особи. В майстерні виготовляють блоки з вугілля за приватними замовленнями. Є кузня, але вона не працює, оскільки немає особи, яка володіє необхідними навичками. Також є ремонтний цех, який працює за приватними замовленнями з ремонту сільськогосподарської техніки. Цією послугою користуються здебільшого місцеві жителі.
В установі також є підсобне господарство. При цьому власної худоби в установі немає і вона надає послуги з вирощування свиней приватним замовникам. Свині доглянуті.
Відповідно до документації, яку оглянули монітори, працівники майстерні за серпень 2020 року на особові рахунки отримали по 3051 грн. 26 коп. заробітної плати, з яких 1525 гривень було утримано на матеріально-побутове забезпечення самих засуджених. Такою ж самою сумою засуджені можуть розпоряджатися самостійно.
Також в установі працюють за строковими трудовими договорами 15 засуджених, які здійснюють господарське обслуговування установи. Заробітну плату засуджених, відповідно до їхніх посад, ви зможете побачити на останній світлині у цьому звіті.
Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»