21 вересня 2020 року моніторингова група ХПГ у складі Максима Ревякіна, Таміли Беспалої та Павла Шваба здійснила моніторинговий візит до Державної установи «Конотопський виправний центр (№ 130)».
Державна установа «Конотопський виправний центр (№ 130)» розташована в місті Конотопі, Сумської області. Станом на 21.09.2020 року в центрі відбувало покарання 115 засуджених. Чисельність адміністрації колонії становить 100 осіб.
По прибуттю в установу моніторам виміряли температуру та попрохали продезінфікувати руки, одразу почали дезінфікувати КПП. Цікаво, що представники адміністрації необхідність дезінфекції рук перед входом в установу проігнорували.
Кімнати побачень
Кімнати тривалих побачень виглядають охайно, нещодавно зроблений ремонт, однак, через карантинні обмеження довгострокові побачення не проводяться з березня місяця. Нещодавно дозволили короткострокові побачення через скло за попереднім записом. В установі наявна дитяча кімната, яка, зі слів адміністрації, попитом не користувалась.
Сектор ДІЗО ПКТ
ПКТ в установі відсутнє. ДІЗО Конотопського виправного центру у 2019 році посіло 2 місце в огляд-конкурсі на краще обладнання ДІЗО серед виправних центрів. На момент візиту в ДІЗО перебувало двоє засуджених. З початку року в ДІЗО було поміщено 44 особи.
Ремонт у камерах ДІЗО не новий, але виглядає охайно. Сонячне світло майже не потрапляє в камери. Засуджені, які перебувають у камерах, не можуть самостійно відкрити віконця. Адміністрація запевнила, що така опція засудженим не потрібна, оскільки всі камери обладнані системами примусової вентиляції.
У секторі ДІЗО обладнано нову кімнату для осіб, які бажають відбувати покарання ізольовано від інших засуджених.
Житлові приміщення
В установі є дві будівлі, де розташовані житлові приміщення. Одна будівля відремонтована, інша – потребує ремонту.
У відремонтованій будівлі два житлових відділення. Перед візитом моніторів відділення продезінфікували, була волога підлога та відчувався запах хлорки. Стан приміщень гарний, засуджені переважно живуть у кімнатах по чотири людини. Санвузол один на все відділення, однак, у деяких кімнатах наявний свій особистий санвузол. Сантехніка справна та нова. Туалети відокремлені перегородками та дверима. Вода у кранах була. Питна вода також була в наявності. У кожному відділенні присутні дезінфектори для рук із вмістом хлоргексидину. На подвір’ї будівлі є футбольне поле. Наявний план пожежної евакуації.
У невідремонтованій житловій будівлі також 2 спальні відділення. Ремонт у відділеннях дуже старий, стіни та стелі виглядають пошарпано, в деяких місцях наявна сирість та пліснява. Санвузол також перебуває у аварійному стані. Рукомийники відсутні, є одна велика рукомийна система. Між туалетами є перегородки, однак дверцята відсутні, що порушує права засуджених на усамітнення та приватність.
Адміністрація запевняла, що дезінфекція приміщень проводиться 3 рази на добу, однак деякі засуджені стверджували про здійснення дезінфекції один раз на добу.
Кухня/Їдальня
Кухня установи міститься у підвалі старовинної будівлі, що була збудована у 1853 році та була першою в’язницею в Україні.
Приміщення кухні виглядають чисто та охайно. Під час моніторингового візиту готувався обід. Був наявний запах їжі. Для готування їжі використовуються печі на дровах. Незважаючи на старий вік будівлі та розміщення кухні в підвалі цієї будівлі, запахи сирості та плісняви були відсутні. Всі працівники були вдягнуті у захисний одяг та у всіх були наявні санітарні книжки із відмітками всіх необхідних лікарів. Медогляди працівники проходять у лікарні на території міста.
Приміщення їдальні просторе та світле, є меню з актуальною датою. На момент візиту моніторів були наявні рушники та мило. Неприємні запахи були відсутні.
Чергова частина
В черговій частині, де несе службу та відпочиває персонал колонії, проводяться ремонтні роботи. Адміністрація установи запевнила моніторів, що ремонтні роботи будуть завершені до кінця поточного року.
Крамниця
У крамниці є всі необхідні товари. Ціни збігаються із ринковими. Однак відсутні цигарки, що може призвести до значного дискомфорту засуджених, які залежні від тютюну. У більшості засуджених наявні є карти, якими вони можуть розрахуватись. Монітори не виявили розрахункового апарату або касово-розрахункової книги.
Виробництво
На території колонії діє деревообробне виробництво. Безпосередньо на території працює деревообробний цех, у якому виготовляють брус та виробляють паливні брикети. Зі слів деяких засуджених, у них восьмигодинний робочий день, вони отримують заробітну плату від 200 до 700 гривень, враховуючи відрахування. Під час візиту на виробництві працювало 15 засуджених, більшість з яких оформленні як різноробочі. У деяких засуджених були відсутні засоби безпеки. В установі також діє швейний цех. Адміністрація зазначила, що він діє і як виробництво, і як майстерня. На момент візиту швейне виробництво не працювало. Зі слів адміністрації установи, воно не працює вже понад місяць через брак замовлень.
Частина засуджених працює за межами установи. У таких засуджених, зі слів адміністрації, заробітна плата значно вище ніж у тих, хто працює в установі.
Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»