13 січня адвокатка Харківської правозахисної групи Таміла Беспала вже вкотре не змогла зустрітися зі своїми підзахисними. 9 і 11 січня адміністрація Олексіївської колонії № 25 так само перешкоджала їй та адвокату ХПГ Геннадію Токареву у здійсненні професійної діяльності.
– 9 січня у мене взяли документи, я чекала дві години, потім вийшов оперативник і повідомив, що начальник наказав мене не пропускати у зв’язку з особливим станом. 11 січня ситуація повторилася, але навіть ніхто не вийшов до мене, – розповідає Таміла Беспала.
13 січня адміністрація колонії надала їй витяг з наказу «Про відміну побачень із засудженими на період режиму особливих умов». У ньому, посилаючись на вимоги статті 105 КВКУ, наказу Міністерства юстиції № 2823/5 та наказу начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, скасовуються побачення з ув’язненими з восьмої години 8 січня «до особливого розпорядження».
У зв’язку з недопуском адвоката до клієнтів Таміла Беспала звернулася до Національної Поліції із заявою про порушення статті 397 Кримінального кодекса України – «Втручання в діяльність захисника чи представника особи». Крім того, у заяві вона вимагає визнати потерпілими себе та чотирьох своїх клієнтів і внести відомості про злочин до ЄРДР.
На питання до представників адміністрації, чи не порушує колонія таким чином право засуджених на адвоката, начальник охорони Володимир Івасюк відповів досить дивно:
– Якщо ви дивитесь новини, ви бачите – правозахисники до нас приїжджають, до нас усі приїжджають.
– А нас чому не пропускаєте?
– Не пропускаємо. Тому що у нас особливий стан.
Нагадаємо, другого і третього січня адвокати ХПГ Геннадій Токарев, Таміла Беспала та Володимир Глущенко зафіксували в Олексіївській колонії № 25 чимало свідчень про тортури і нелюдське поводження: зґвалтування, побиття, понаднормову і безоплатну працю. Крім того, люди скаржилися, що адміністрація закладу через добровільних помічників постійно вимагає у засуджених гроші.
Вночі 8 січня до колонії ввели групу швидкого реагування та територіальне воєнізоване формування для «попередження бунту».
9 та 10 січня юристи та журналісти ХПГ не змогли потрапити на територію 25-ї і 43-ї колоній (до ВК-43 перевели кількох засуджених з Олексіївської ВК).
11 січня ДБР розпочало слідство за фактом побиття ув’язнених під час обшуку в Олексіївській колонії № 25.