Архів ХПГMenu

Довічників звільнили в залі суду

19.04.2019 | Ірина Скачко | khpg.org

Двох засуджених до довічного ув’язнення було звільнено просто в залі засідань Верховного Суду України. Європейський суд з прав людини ще у 2016 році дійшов висновку: в ході слідства щодо них докази вини було отримано незаконним шляхом, тобто порушено право на справедливий суд (стаття 6 Європейської конвенції). Про це написав на своїй Фейсбук-сторінці директор зі стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало.

Фото з Facebook-сторінки Михайла Тарахкала

За звинуваченням в особливо тяжких злочинах, скоєних у 2001 році, засуджені отримали довічне покарання. Під час судових засідань вони неодноразово наголошували, що їх примусили відмовитися від адвокатського захисту та визнати свою провину. Проте національні суди не взяли це до уваги. Засуджені були змушені звернутися до Європейського суду з прав людини. Їхні інтереси в ЄСПЛ успішно захищали юристи, що на той час працювали у Харківській правозахисній групі: Михайло Тарахкало та Яна Заїкіна. Європейський суд ухвалив рішення на користь заявників. Ми неодноразово писали про ці справи (див. справа «Сітневський та Чайковський проти України» і справа «Закшевський проти України»).

Відповідно до глави 34 Кримінального процесуального кодексу, в разі, якщо ЄСПЛ визнає порушення шостої статті Європейської конвенції, рішення національного суду можна переглянути.

– Тут почалося найцікавіше, – пише Михайло Тарахкало. – Більше ніж два роки ми відновлювали матеріали втрачених проваджень (справи залишилися в окупованому Донецьку) і відновили. Велика Палата Верховного Суду вирішила змінити усталену практику з перегляду кримінальних справ на підставі рішень ЄСПЛ і у справі Шабельника дійшла висновку, що вироки слід скасовувати лише частково, в епізодах, в яких ЄСПЛ прямо вказав на порушення, а розглядати всі інші порушення поза її компетенцією, навіть якщо вони є очевидними. Більше того, Велика палата вирішила, що за епізодами, в яких не буде перегляду, вона може встановлювати нові покарання, не оцінюючи докази у справі.

Довічник Дмитро Шабельник за підтримки ХПГ звертався до Європейського суду і переміг, але під час перегляду справи «вдома» знову отримав довічне ув’язнення. Втім, у випадку із двома заявниками, про яких іде мова в цій статті, справа була трохи інша: ЄСПЛ визнав порушення права на справедливий суд саме за епізодами, які стали підставою для довічного ув’язнення. Також слід зауважити, що з моменту злочину минуло більше ніж 15 років. А з урахуванням «закону Савченко» вони відбули вже понад 20 років покарання. Через це, вказує адвокат, заявникам вже не могло бути призначене довічне покарання, максимум – 15 років. Тож навіть у випадку визнання їх винними вони вже відбули максимально можливий термін. Судді радилися більше шести годин. Результат – часткове скасування вироків, новий розгляд справ у суді першої інстанції і звільнення заявників у залі суду. Наступним кроком захисту буде боротьба за компенсацію з боку держави за «зайвий» строк, який чоловіки відсиділи в колоніях суворого режиму: це п’ять років у одного і десять – в іншого.

– Для мене основною проблемою є відсутність повноважень у Верховного Суду переглядати справи із вироками, що набули чинності, у випадках, коли порушення у них грубі й очевидні. Якби Верховний Суд мав такі повноваження, могло б не бути рішень ЄСПЛ та справ довжиною майже у 20 років, – наголосив Михайло Тарахкало.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини при розгляді справи «Пєтухов проти України (№ 2)» дійшов висновків, що в Україні довічне позбавлення волі порушує третю статтю Європейської конвенції, яка забороняє катування та погане поводження: адже довічно ув’язнені не мають реальної перспективи звільнення, а інститут президентського помилування не є ані прозорим, ані передбачуваним. Ситуацію мав би виправити закон, який би запроваджував механізм перегляду справ довічників. Відповідний законопроект (№ 2033а) вже третій рік не може ухвалити Верховна Рада.


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»

X



 

забув пароль

реєстрація