Загальна інформація
Державна установа «Сумська виправна колонія (№116)», установа виконання покарання посиленого режиму для тримання чоловіків, засуджених до позбавлення волі. Планове наповнення установи – більше 1000 осіб, на момент візиту в установі утримувалося 394 засуджених, з яких на виробництві працює лише 26.
Члени моніторингової групи потрапили до установи без перешкод, для супроводу було виділено близько 10 супровідників – на відміну від інших установ, де групу супроводжувало не більше шести. Крім того, співробітники установи чинили перешкоди у спілкуванні із засудженими, не надали можливості взагалі поспілкуватися без присутності адміністрації.
Із позитивних аспектів ми відмічаємо доступ громадян до адмінбудівлі установи: назву установи продубльовано шрифтом Брайля, вхід обладнаний пандусом для людей з інвалідністю.
Виробництво
Першочергово члени моніторингової групи відвідали виробництво, яке спеціалізується на деревообробці та металообробці. Крім того, в одному з приміщень засуджені сортували сміття.
Монітори відмічають, що більшість засуджених працювало без спецодягу та спецзасобів, хоча засоби спецзахисту все ж таки були наявні.
Відносно спецодягу, адміністрація установи запевнила, що всім засудженим виділяється спецодяг, однак деякі засуджені наявність спецодягу заперечували. Засуджений, що працює на куванні, повідомив, що форму все ж таки видають, однак вона швидко згорає, що говорить про її якість та непридатність для роботи з підвищеними температурами.
Продукцію на підприємстві виробляють і на продаж, і «для себе» – на внутрішнє переобладнання установи (ліжка, дерев’яні альтанки, тощо).
Виробництво займає два великих цеха, кілька будівель пустують та знаходяться у напіваварійному стані. В робочих приміщеннях провадиться ремонт.
Доступу до питної води на виробництві немає, туалету немає також. Засуджені користуються вбиральнею, що розташована на котельні або в приміщенні ПТУ.
Засуджені працюють 8-годинний робочий день, за свій труд отримують «на руки» 200–700 гривень.
ПТУ
На другому поверсі однієї з будівель на виробництві міститься ПТУ. Засудженим, які успішно пройшли навчання, видається диплом Сумського навчального центру № 116 державного зразка. Навчання проходить за 6 спеціальностями: слюсар-ремонтник, електрогазозварник, верстатник деревообробних верстатів, маляр, верстатник широкого профілю, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. У кожній групі вчиться по 12 чоловік.
Підсобне господарство
На території установи розташоване невелике підсобне господарство, вирощують свиней. На господарстві працюють засуджені на добровільних началах, тобто безоплатно.
Харчоблок
Монітори також відвідали їдальню та кухню установи. Щоденно в колонії випікають 270 буханок хлібу вагою 900 грамів кожна. На пекарні один із засуджених працював у спецодягу (білий халат та штани), інший засуджений мав лише штани, та свою не спеціалізовану футболку.
Кухня типова для установ виконання покарання, достатньо чиста. На обід готувався розсольник, кукурудзяна каша та м’ясо, що вже було майже готове. Каша та м’ясо несолоні, мають приємний запах та стандартний для цих страв смак. На вечерю розморожувалася сардинела. Самі засуджені на смак та якість їжі не скаржилися.
Серед позитивних аспектів – наявність мила та рушників біля рукомийників.
Меню – нестандартно оформлене – пишеться крейдою на дошці.
Санітарні книжки прострочені всі, медогляд мав був пройдений у березні 2018, але остання дата медогляду – у 2017 році. Виправдовують відсутність медогляду відсутністю лікарів. Не всі санітарні книжки належно оформлені, на деяких немає фотографій засуджених.
Крамниця
Крамниця працює за розкладом. Має вигляд сільського невеликого кафе, де засуджені можуть сидіти за столиками. В крамниці засуджені мають змогу купити не тільки продукти харчування, а й постільну білизну, простирадла, натільну білизну, шкарпетки, рушники.
Ціни ринкові. За потребою засуджені мають змогу замовити собі щось додаткове.
Асортимент не дуже широкий, але є все необхідне.
Релігія
Гордістю установи є храм. Щоденно його відвідують близько 10 засуджених, але на великі релігійні свята служать відправу.
Особливістю храму є мироточива ікона, яку подарувала бабуся одного з колишніх засуджених ще у дев’яності роки. Ще під час революції ікону намагалися знищити, але той, хто бив її обухом сокири, сам загинув від рикошету.
Банно-пральний комбінат
В лазні чисто. Пахне хлоркою. Наявні перегородки, шторки, гаряча та холодна вода. Є гумові килимки.
При пральні перукарем працює один із засуджених. Заробітну плату за це отримує у розмірі 200–300 гривень
Медична частина
Медична частина перебуває у стані реформації. Лікарів, на жаль, немає. У медчастині працює лише фельдшер і стоматолог на половину ставки.
На момент візиту стаціонарних хворих у медчастині не було.
Монітори оглянули умови стаціонару, які потребують ремонту та заміни сантехніки.
Жила зона
Приміщення жилої зони потребують ремонту, хоча перенаселення немає, двох етажні ліжка відсутні, в кожній кімнаті розташовано не більше шести ліжок.
Туалети відділені перегородками та дверцятами, однак сама сантехніка стара та потребує заміни.
На території дворику є спортивний майданчик, в приміщені є тенісний стіл, проводяться турніри між дільницями та співробітниками.
ДІЗО ПКТ
На момент візиту в ДІЗО ПКТ не було жодного засудженого. Самі камери стандартні, сантехніка не нова, але охайна.
Кімната для побачень
Нещодавно відбулося реформування пенітенціарної системи та анонсовано введення нових ПВР, якими передбачено проведення короткострокових побачень без скла, що розділяє, що і намагаються впровадити в Сумській ВК. В установі почали надавати короткострокові побачення у інтернет-класі, де засуджені мають змогу поспілкуватися віч-на-віч, а також попити кави разом зі своїми родичами.
Кімнати для довгострокових побачень нагадують кімнати готелю. Є номери різного ступеню комфортності – від стандарту до люксу. Всі номери обладнані всією необхідною технікою та сантехнікою.
25.09.2018