ІМІ закликав владу не екстрадувати узбецького журналіста Нарзулло Охунжонова
Громадська організація «Інститут масової інформації» (ІМІ) закликає Адміністрацію Президента України та Генеральну прокуратуру України сприяти вирішенню питання щодо забезпечення прав і свобод Нарзулло Охунжонова і не здійснювати його екстрадицію до Узбекистану. Про це йдеться у зверненні, яке 10 жовтня на засіданні Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова оприлюднила виконавча директора ІМІ Оксана Романюк.
Громадянин Узбекистану журналіст Нарзулло Охунжонов разом із дружиною та п’ятьма неповнолітніми дітьми був затриманий 20 вересня в аеропорту «Київ» (колишні «Жуляни»). Того ж дня Охунжонов попросив політичного притулку в Україні. 26 вересня Солом’янський районний суд Києва обрав журналістові запобіжний захід у вигляді тимчасового арешту на 40 діб.
Фото: Facebook Нарзулло Охунжонов
Україна затримала Охунжонова за міжнародним ордером за звинуваченням у шахрайстві, який подав Узбекистан. До рішення суду журналіст перебував у ізоляторі тимчасового утримання в Києві. Зараз його перевели до СІЗО Києва і Київської області.
«Ми та наші закордонні партнери вважаємо, що влада Узбекистану використовує Інтерпол та визначені процедури щодо екстрадиції з метою тиску на журналістів та обмеження свободи слова», – зокрема йдеться у зверненні ІМІ, і далі, – «Ми закликаємо Адміністрацію Президента України та Генеральну Прокуратуру України сприяти вирішенню питання щодо забезпечення прав і свобод Нарзулло Охунжонова та не здійснювати його екстрадицію до Узбекистану, з огляду на те, що наразі обвинуваченням не наведено жодних доказів інкримінованих правопорушень, а також Україна, в силу зобов’язань, передбачених низкою відповідних підписаних конвенцій, не вправі здійснювати екстрадицію людей, які переслідуються у зв’язку зі своєю політичною чи журналістською діяльністю, тим паче до країни, де є можливим застосування до такої особи тортур».
За інформацією Комітету із захисту журналістів, Охунжонов у своїх матеріалах критикував «авторитарну владу Узбекистану», його статті публікуються в різних інтернет-виданнях, включаючи BBC.
Перед тим, як втекти до Туреччини в 2013 році, Охунжонов очолював відділ політики та освіти на радіостанції державної Узбецької телерадіокомпанії. Через погіршення ситуації в сфері свободи преси під час невдалої спроби перевороту в 2016 році журналіст вирішив покинути Туреччину.
9 жовтня в Апеляційному суді м. Києва не відбувся призначений розгляд скарги на тримання Охунжонова під вартою – засідання перенесено на 19 жовтня.
10.10.2017, 15:18