версія для друку

Громадянська Освіта, 2000,  №36
Різне, Релігія і школа

Твої права (по сторінках конвенції OON про права дитини)

05.12.2000
Світлана Проценко

(Клугино-Башкирівська школа

Чугуївського району Харківської області)


Урок N8. Всі діти мають право

відпочити, пограти, повеселитися.


Мета:
Пояснити суть права на гру і відпочинок; сприяти розумінню того, що ці права закріплені у законах; ознайомити дітей з різними видами відпочинку, розвивати творчі здібності дітей.

Обладнання:
Ілюстрований матеріал, комплект карток для гри "Які бувають свята", макет гри "Збудуй дім".

 

Хід заняття


І. Організаційний момент

ІІ. Д/3. Обговорення проектів дитячих об’єднань, можливих емблем.

ІІІ. Фізкультхвилинка

IV.
Сьогодні Вогник відкриє нам сторінку Конвенції про права дитини з найприємнішим правом – на відпочинок, ігри, веселощі. Дитячі ігри – це не дрібниці, якщо про них говориться в такому важливому документі. Тому що в деяких країнах діти змушені працювати, бо треба допомагати батькам годувати сім’ю. А в нашій країні є батьки, які переобтяжують дітей. Хочуть, щоб окрім школи їхня дитина ходила ще й на музичні заняття, і додаткові уроки іноземної мови, і до спортивної секції. Вільного часу зовсім не залишається. Такі дорослі забувають, що право на відпочинок, ігри, свята записано в українських законах, зокрема в Конституції. Це нагадує дуже сумну історію. (Гра "Казка -Підказка", демонстрація малюнків до качки "Попелюшка".)

– Матінко, сестри, можна і мені хоча б одним оком подивитися на бал.

– Що тобі, Попелюшка, робити в королівському палаці? Хіба що спочатку...

Бесіда:


- З якої казки цей уривок? Хто її написав? Що повинна була спочатку зробити бідна дівчинка? Хто їй допоміг? Чим це скінчилось?

Вчитель:
Зла мачуха порушила право дівчинки – Попелюшки – на відпочинок. Як ви розумієте слово "відпочинок"? Який відпочинок для вас краще?

1. Лежати на канапі, дивитись в стелю і нічого не робити.

2. Читати цікаву книжку.

3. Займатися спортом.

4. Співати і танцювати.

Бачите, які ви всі різні і несхожі один на одного. Для всіх відпочинок різний. Взагалі, кращий відпочинок – це зміна діяльності. Тобто, якщо ви сиділи і читали, то після цього можна пограти в футбол або потанцювати і навпаки.

V.
Який буває відпочинок. Гра "Збудуй дім". Фундамент – відпочинок кожного дня.

Щоб добудувати дім, треба докласти "цеглини". Щоб докласти цеглин, треба відгадати загадки. "Цеглинку" вкладає той, хто відгадав першим.

– Після навчання, щоб мати дозвілля,

Чекаємо ми суботи й ... (неділі).

– І влітку, і взимку ми в гості поїхали,

Бо влітку і взимку у нас є ... (канікули).

– Збираємо з мамою спідниці і хустки.

Поїдем до моря. У мами – ... (відпустка).

– Іграшки, солодощі нам будуть дарувати,

Бо завтра – Новий рік, а це – велике ... (свято).

VI.
Свята бувають національно-державними, коли відзначається подія, важлива для всього народу і держави. Люди однієї професії відзначають професійні свята. Віруючі відзначають релігійні свята.

Гра "Які бувають свята": розібрати по трьох групах свята: 1) державні; 2) професійні; 3) релігійні.

Комплект складається з табличок:

1. День незалежності.

2. Різдво Христове.

3. День Конституції.

4. День вчителя.

5. Великдень (Христове Воскресіння).

6. День лікаря.

VII.
Українці любили і вміли добре відпочивати. Здавна у нас було багато свят, пов’язаних з природою. Довгий час вони були забуті, не святкувалися. Але зараз ці свята відроджуються Давайте й ми про них згадаємо.

В залежності від пори року можна розповісти про Масницю, Івана Купала, Свято Врожаю тощо. Жодне свято не обходилося без ігор та веселощів.

VIII.
Фізкультхвилинка – українська гра.

Вчитель:
Скажіть, коли добре гратися, веселитися, відпочивати? (Коли вже скінчив справу.)

Ігри бувають різні: рухливі – спортивні, дуже корисні для здоров’я; навчальні – такі, що допомагають вчитися. Ваше право на такі ігри та веселощі завжди захищає закон.

Д/3. Придумати будь-яку гру – спортивну, або навчальну – загадку, кросворди (у 3-4 класах).

 

Урок № 9. Всі діти мають право ходити до школи і розвивати свої здібності


Мета:
ознайомити дітей із змістом права на освіту; допомагати їм з’ясувати мету і завдання освіти; дійти висновку про значення освіти для людини і держави; розвивати творчі здібності дітей.

Тип уроку
: комбінований.

Обладнання:
ілюстративний матеріал, кросворд на дошці, "скриньки", аркуші з грою "Допоможі хлопчикові та дівчинці дійти до школи", заохочувальні бантики.

 

Хід уроку:


І.
Вчитель і кіт Вогник вітаються.

Кіт:
Мене так вразили історії про викрадення дітей і дорослих, що я дуже хотів почути листи, які хлопці та дівчата склали до Баби Яги і Браконьєра.

Слухання листів. Бесіда.

ІІ. Фізкультхвилинка (Бажано, на шкільну тематику).

III. Вчитель:


– Діти, чого ви вже навчились в школі? Що вам подобається в школі? З ким цікавіше розмовляти: з тим, хто навчався в школі, чи з тим, хто не вчився? Чому? Точно відповісти нам допоможе гра.

Вчитель пропонує зіграти в "Казку-підказку". Протягом розповіді він демонструє малюнки.

1. Жила була в підводному царстві дівчинка з риб’ячим хвостом.

2. В неї був приятель – маленький скат, добрий та чуйний (хоч і звали його Маленьким злодієм)

3. А в цього скатика був батько – справжній Великий злодій, жорстокий та огидний.

4. Цей Великий злодій забороняв своєму синові ходити до школи.

Вчитель:
Згадали що історію? Так, це мультсеріал про Русалоньку. Як ви гадаєте, чому Скат забороняв синові ходити до школи? Чого він побоювався?

Протягом бесіди вчитель підводить дітей до висновку, що школа вчить бути порядним, добрим, розумним. А злодій таким бути не може.

Саме тому, що школа допомагає дітям стати розумнішим, порядним, корисним своїй країні дорослими, в Конвенції про права дитини записано право всіх дітей світу ходити до школи безкоштовно.

IV Фізкультхвилинка.

V Вчитель:
Хто працює в школі? (Вчителі, директор, техпрацівники, кухарі тощо.) Як ви гадаєте, хто в школі найголовніший?

Давайте розгадаємо кросворд і дізнаємося про це.

 












1


У


Р


О


К


И










2


Р


У


Ч


К


А
















3


П


Е


Р


Е


Р


В


А






4


В


О


Г


Н


И


К








В


Ч


И


Т


Е


Л


Ь


5










 

1. Бувають у школі – цікаві та різні.

Але всі вони дуже корисні.

40 хвилин пролетять як завжди.

І на перерву сміливо іди.

2. Потрібна всім – / Незнайкам і Чомучкам.

Хоч не рука вона, / А лише..... (ручка)

3. Дзвоник радісно луна.

Я для того вам дана,

Щоб вам трохи відпочити.

Що я, здогадались, діти?

4. Цю букву легко буде впізнати,

Лише згадай, як котика звати.

5. Він навчить писати і читати.

Тільки вам бажання треба мати.

Вчитель:
Хто ж найголовніший в школі? Учень. Але уявіть собі, не у всьому світі діти можуть ходити до школи. В деяких бідних країнах діти залишаються неписьменними, це дуже погано. Давайте поміркуємо, навіщо сучасним людям школа, знання?

Пропонується гра "Інтерв’ю": 2 учня – журналісти. Опитують з двох проблем:

– Навіщо потрібні тобі знання?

– Про що ти хотів би дізнатися в школі?

Вчитель:
Бачите, як багато ще непізнаного. Для того, щоб з цими знаннями познайомитися, треба мати бажання і ходити до школи.

Пропонується робота по групах з малюнками "Доведи хлопчика і дівчинку до школи". На шляху до школи перешкоди: тюрма, злидні, хвороба, хулігани тощо.

Коли групи виконали завдання, вчитель запитує: які саме перешкоди зустрічаються дітям. В результаті бесіди діти доходять висновку: якщо люди не можуть отримати знання, то в країні злидні, хвороби, злочинці.

VI. Вчитель:
Яке саме місце на малюнку найсвітліше? (Школа)

Це тому, що школа дарує світло знань. Є навіть приказка: навчання – це світло. Мабуть, тому вся шкільна справа, навчання називається ОСВІТОЮ. Це – нове слово до вашої "скриньки" (табличка "Освіта – шкільна справа, навчання")

"Кожна держава, яка хоче бачити своїх дорослих громадян розумними і відповідальними, обов’язково піклується про освіту своїх дітей. Є різні школи – загальні, музичні, художні, спортивні. Які ще можуть бути школи?

Д/з.
Зробити малюнок "Якою я бачу..."

1. Школу майбутнього

2. Школу для кошенят (на прохання кота Вогника)

3. Школу для інопланетян.

 

Урок №10 Всі діти мають право отримувати інформацію і вільно висловлювати свою думку.


Мета:
пояснення суті нового права, сприяння розумінню понять "інформація", "правдива інформація"; розуміння відповідальності за свої слова.

Обладнання:
таблички із новим поняттям, чисті аркуші, ілюстрації.

Хід уроку:


І. Обговорення д/з. Бесіда за малюнками "Якою я бачу школу".

ІІ. Вчитель:
Діти завжди цікавляться новинами з життя тварин, людей, люблять дізнаватися про щось невідоме. Ви, мабуть, теж любите читати книжки, дивитися телевізор, говорити з друзями, роздивлятися малюнки. Таким чином, ви здобуваєте нові знання, або ще кажуть – інформацію. Отже, інформація – це нові знання, які людина отримує з книжок, телебачення, радіо тощо. (Діти кладуть цю табличку до "скриньок".) Сьогодні кіт Вогник відкриє для нас нову сторінку Конвенції про права дитини, в якій записано право всіх дітей отримувати інформацію і вільно висловлювати свою думку. Яке питання частіш всього задають діти, коли хочуть про щось дізнатися? – Чому?

Гра "Чомучки". Діти стають у коло. Ведучий – всередині кола. Кидає м’яча. Хто зловить – повинен надати питання "Чому...?" Хто не може – до кола. Потім отримує фанти: розповісти коротеньку смішну історію, заспівати пісню тощо.

Вчитель:
Поки ми з вами грали, ви отримали багато знань – інформації – про гру, про те, про що хотіли б дізнатися ваші друзі; почули пісні, історії, вірші. Адже ти сам можеш допомогти своєму другові здобути знання, коли висловлюєш свої думки. Нова інформація важлива для будь-якої дівчинки чи хлопчика, для їхнього розвитку. Тому всі дорослі; батьки, вчителі, бібліотекарі, керівники держави, – повинні допомагати вам, якщо схочете дізнатися про щось нове, якщо нове знання не шкодить вашому здоров’ю, здоров’ю інших, порядку.

Яка інформація більш корисна і потрібна – правдива чи неправдива?

Інколи неправдива інформація не просто не корисна, але навіть шкідлива здоров’ю і життю людини. Як це трапилось в одній відомій казці.

Гра "Казка-підказка". Уривок з "Казки про царя Салтана", ілюстрація.


А ткачиха с поварихой / С сватьей бабой Бабарихой

Извести ее хотят, / Перенять гонца велят;

Сами шлют гонца другого / Вот с чем от слова до слова:

"Родила царица в ночь / Не то сына, не то дочь,

не мышонка, не лягушку, / а неведому зверюшку.

Правдиву чи неправдиву інформацію написали ткачиха з кухаркою? Що було після цього? Чи нашкодила ця інформація цариці? Як покарали злодійок?

Як з’являється неправдива інформація. Гра в "Поламаний телефон"

Вчитель:
Ми з вами на прикладі побачили звідки береться неправдива інформація. Першим було слово "п’ятачок", і врешті-решт отримали слово "бурачок".

Саме тому до своїх слів треба ставитися дуже обережно і відповідно кажуть, що "Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш." Словом можна образити, вдарити, а можна і вилікувати. Якими словами можна вилікувати? Правильно, добрими. У вас є по одному чистому аркушу. Напишіть на них по одному такому доброму, "лікувальному" слову. Що вийшло? Бачите, які добрі, приємні слова.

Якщо ви будете пам’ятати, що ваші слова не повинні ображати інших, наносити їм шкоду; якщо ваші слова будуть правдиві, добрі, чемні, то держава і закон повинні завжди захищати ваше право отримувати інформацію і вільно висловлювати свою думку.

Д/з.
Розповісти про будь-що (підготувати інформацію) – коротенько і правдиво (вчитель наводить приклад).


X

X

надіслати мені новий пароль