Громадянська Освіта, 2008, №15
Права дитини
Насильство в сімї та шляхи його попередження: законодавчий аспект
Тривалий час проблема насильства в сімї вважалася прерогативою усталених звичаїв та традицій і залишалася поза сферою правового регулювання. Будь-яке втручання у сімейні стосунки з боку держави та суспільства вважалося порушенням таємниці приватного життя та категорично не припускалося. Таке становище призвело до певного свавілля у сфері сімейних відносин та перетворення їх на область латентних правопорушень, які залишалися поза увагою компетентних органів державної влади. Вперше на світовому рівні проблема сімейного насильства була актуалізована завдяки активним спільним діям міжнародного руху у захист прав жінок, оскільки саме жінки склали найбільш уразливу та незахищену групу, що страждала від насильницьких дій з боку членів своєї родини (батьків, чоловіків, братів тощо). Отже, на початковому етапі запобігання насильству в сімї увійшло в поле зору світової спільноти як складова подолання насильства щодо жінок в цілому.
Історія боротьби з насильством щодо жінок як міжнародна проблема - це історія злиття двох напрямків правозахисту: прав людини і прав жінок. Результати активності жіночого руху на міжнародному рівні відобразилися у хронології конференцій, у текстах декларацій і конвенцій ООН, резолюцій регіональних міжнародних організацій, інших міжнародних документів останніх десятиріч, серед яких перш за все слід виділити Конвенцію ООН про ліквідацію усіх форм дискримінації стосовно жінок (Жіночу Конвенцію).
Активність міжнародного руху по боротьбі з насильством щодо жінок, а також міжнародно-правові зобовязання, які взяли на себе держави, сприяли актуалізації цієї проблеми на національному рівні. Україна стала однією з небагатьох держав колишнього СРСР, що відреагували на рух із захисту прав жінок змінами у своїй державній політиці.
У результаті плідної співпраці парламентарів України з активістами жіночого та молодіжного руху України був прийнятий Закон України «Про попередження насильства в сімї» від 15.11.01 - перший серед країн СНД та Східної Європи комплексний нормативний акт, спрямований на запобігання цьому соціально негативному явищу. Вищеназваний Закон визначає правові й організаційні основи попередження насильства в сімї, органи та установи, на які покладається здійснення заходів з попередження насильства в сімї. Закон набув чинності з 19.03.02 — через три місяці з моменту його офіційного опублікування.
Особливо слід підкреслити, що Закон України «Про попередження насильства в сімї» зорієнтований саме на попередження цього негативного явища на його початковій стадії, поки конфлікт між сторонами не призвів до непоправних наслідків. У разі, коли насильство в сімї мало місце, члени сімї, винні в його скоєнні, притягуються до кримінальної, адміністративної або цивільно-правової відповідальності згідно з чинним законодавством. Інноваційний характер Закону України «Про попередження насильства в сімї», необхідність розроблення механізму застосування його положень на практиці зумовили підготовку Науково-практичного коментарю до Закону України «Про попередження насильства в сімї»[1].
Насильством в сімї, відповідно до статті 1 Закону України «Про попередження насильства в сімї», визнаються будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сімї по відношенню до іншого члена сімї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сімї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоровю. Таким чином, можна виділити наступні обовязкові ознаки насильства в сімї:
1) особами, що страждають від сімейного насильства, можуть бути тільки члени сімї (тобто цей Закон не поширюється на сусідів, співмешканців, у тому числі розлучених осіб, що продовжують спільно проживати, осіб, що зустрічаються, але не перебувають у шлюбі тощо);
2) діяння насильника повинне бути протиправним (тобто суперечити нормам чинного законодавства);
3) діяння призвело або могло призвести до порушення прав члена сімї як людини та громадянина;
4) вина насильника повинна виявлятися у формі умислу, а не необережності.
В Розділі I Закону «Загальні положення» містяться визначення термінів, що вживаються в Законі: насильство в сімї та його форми; жертва насильства в сімї, попередження насильства в сімї, реальна загроза вчинення насильства в сімї, захисний припис, віктимна поведінка щодо насильства в сімї, під якою розуміється поведінка потенційної жертви насильства в сімї, що провокує насильство в сімї, тощо.
За спрямованістю дій Закон виділяє чотири види насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне, — розкриваючи зміст кожного із зазначених видів насильства:
фізичне насильство в сімї — умисне нанесення одним членом сімї іншому члену сімї побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоровя, нанесення шкоди його честі і гідності;
сексуальне насильство в сімї — протиправне посягання одного члена сімї на статеву недоторканість іншого члена сімї, а також дії сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього члена сімї;
психологічне насильство в сімї — насильство, повязане з дією одного члена сімї на психіку іншого члена сімї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоровю;
економічне насильство в сімї - умисне позбавлення одним членом сімї іншого члена сімї житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоровя.
Законом передбачено, що здійснення заходів з попередження насильства в сімї в межах наданих їм повноважень покладається на:
1) спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань попередження насильства в сімї, яким визначено Міністерство у справах сімї, молоді та спорту, а також відповідні управління місцевих державних адміністрацій;
2) службу дільничних інспекторів міліції та кримінальну міліцію у справах неповнолітніх органів внутрішніх справ;
3) органи опіки і піклування;
4) спеціалізовані установи для жертв насильства в сімї, тобто кризові центри для жертв насильства в сімї та членів сімї, стосовно яких існує реальна загроза вчинення насильства в сімї, а також центри медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сімї.
Підставами для вживання заходів з попередження насильства в сімї виступають:
- заява про допомогу жертви насильства в сімї або члена сімї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сімї;
- висловлене жертвою насильства в сімї або членом сімї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сімї, бажання на вжиття заходів з попередження насильства в сімї у разі, якщо повідомлення або заява надійшли не від нього особисто;
- отримання повідомлення про застосування насильства в сімї або реальної загрози його вчинення стосовно неповнолітнього чи недієздатного члена сімї.
Заява та повідомлення про застосування насильства в сімї або реальної загрози його вчинення приймаються управліннями у справах сімї та молоді місцевих державних адміністрацій, відповідними відділами виконавчих комітетів місцевих рад, а також службою дільничних інспекторів міліції або кримінальною міліцією по справах неповнолітніх органів внутрішніх справ за місцем проживання постраждалого, які в межах своїх повноважень приймають передбачені Законом запобіжні заходи щодо насильства в сімї.
Такими заходами виступають:
- офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сімї;
- офіційне попередження про неприпустимість віктимної поведінки щодо насильства в сімї;
- узяття на профілактичний облік і зняття із профілактичного обліку членів сімї, що здійснили сімейне насильство;
- захисний припис.
Принципово новим юридичним поняттям для України є захисний припис. Він являє собою запобіжний захід і не є ані видом покарання, ані іншим засобом юридичної відповідальності. Захисним приписом особі, у відношенні якої він винесений, може бути заборонено:
- чинити конкретні акти насильства в сімї;
- отримувати інформацію про місце перебування жертви насильства в сімї;
- розшукувати жертву насильства в сімї, якщо жертва насильства в сімї за власним бажанням перебуває у місці, що невідоме особі, яка вчинила насильство в сімї;
- відвідувати жертву насильства в сімї, якщо вона тимчасово перебуває не за місцем спільного проживання членів сімї;
- вести телефонні переговори з жертвою насильства в сімї.
Зазначені обмеження встановлюються на термін до 30 діб з дня погодження захисного припису з прокурором.
Захисний припис може бути винесений до осудної особи, яка на момент винесення захисного припису досягла 16-річного віку та вчинила насильство в сімї, але лише після отримання офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сімї. Захисний припис виноситься дільничним інспектором міліції або працівником кримінальної служби у справах неповнолітніх за погодженням з начальником відповідного органу внутрішніх справ і прокурором. Захисний припис не підлягає погодженню у разі наявності в діях особи, яка вчинила насильство в сімї, ознак злочину.
Детальніше процедурні моменти застосування заходів з попередження насильства в сімї врегульовані на підзаконному рівні, зокрема Указом Президента України «Про Положення про Міністерство України у справах сімї, дітей та молоді» від 30.07.04 № 852/2004, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розгляду заяв та повідомлень про вчинення насильства в сімї або реальну його загрозу» від 26.04.03 № 616, Наказом Міністерства України у справах сімї, дітей та молоді, Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції щодо порядку взаємодії управлінь (відділів) у справах сімї та молоді, служб у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для молоді та органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сімї» від 09.03.04 № 3/235, Наказом Міністерства охорони здоровя України «Про затвердження заходів щодо виконання Закону України «Про попередження насильства в сімї» та Примірного положення про центр медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сімї» від 23.01.04 № 38 та ін.
При цьому законодавство України, предметом регулювання якого є попередження насильства в сімї та ліквідація його негативних наслідків, не обмежується зазначеними вище законодавчими актами. Закон України «Про попередження насильства в сімї» закріплює заходи превентивного характеру, які застосовуються з метою попередження фактів насильства в майбутньому. Тому у випадку, коли дії щодо насильства в сімї становлять собою злочин чи інше правопорушення, стосовно особи, винної в його скоєнні, повинні застосовуватися заходи юридичної відповідальності, передбачені законодавством України.
Законодавство України містить тільки одну спеціальну норму, що закріплює адміністративну відповідальність за насильство в сімї або невиконання захисного припису. Названі дії кваліфікуються за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Стаття передбачає накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20 % заробітку.
Таким чином, законодавство про попередження насильства в сімї наділяє нас досить широкими можливостями щодо звернення до вказаних органів та установ за допомогою у ситуації сімейного насильства, що тягне за собою вжиття визначених заходів по його запобіганню. Проте законодавство з питань попередження сімейного насильства стане ефективним інструментом захисту від насильства в родині лише за умови широкого доступу до інформації із проблеми профілактики насильства в сімї, плідного співробітництва громадських організацій та органів влади й місцевого самоврядування, а також активної протидії кожного з нас цьому принизливому для людської гідності явищу.
Ганна Христова, кандидат юридичних наук,
Національна юридична академія України
ім. Ярослава Мудрого
[1] Див.: Закон України «Про попередження насильства в сімї» (Науково-практичний коментар)/Під ред. О. М. Руднєвої. — Харків: Спайк, 2003. — 124 с; Закон України «Про попередження насильства в сімї» (Науково-практичний коментар)/Під ред. О. М. Руднєвої. — Харків: Східно-регіональний центр гуманітарно-освітніх ініціатив, 2005.— 160 с.
Цитування інформації з цього сайту дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело