версія для друку

Громадянська Освіта, 2002,  №18
Різне, Релігія і школа

ТЕМА УРОКУ: "ПРАВО НА СУДОВИЙ РОЗГЛЯД"

06.12.2002
автор: Ігор Сущенко (м. Чернігів)

Мета: Виховання в учнів правової самосвідомості, правової грамотності. Після цього уроку учні зможуть:

 - тлумачити ст. 55 Конституції України;

 - розповідати про можливості захисту своїх прав;

 - аналізувати правову ситуацію;

 - складати позовну заяву до суду.

Матеріали до уроку: Конституція України, витяги з законів України.

Запрошення спеціаліста: Запросити юриста (юристку) чи співробітника (-цю) суду для допомоги в організації заняття.

Тип уроку: урок комплексного застосування знань, навичок, умінь.

ХІД УРОКУ

1. Вчитель пропонує учням обговорити такі питання:

- Чи потребують права людини захисту?

- Від кого /чого їх треба захищати?

- Хто або що може їх захистити?

Відповіді на останнє питання фіксуються на дошці. Рядок зі словом "суд" підкреслюється. Вчитель наголошує на визначній ролі суду у системі захисту прав людини. Представляється тема і очікувані результати уроку.

2. Вчитель характеризує роль суду, його відкритість для кожного громадянина (ст.55 Конституції України). При можливості використовується уривок з лекцій з прав людини Марека Новицького (див. "ПЛ. Громадянська освіта", вересень 2001 - Прим. ред.):

"В наших країнах суд сприймається як ворог, тому що суд завжди представляв інтерес вади проти громадян.

В демократичних країнах, якщо раптом виникла проблема між людьми, то вони приходять до висновку: "Ми платимо податки, щоб держава організувала нам суд, отож ми підемо в суд і нашу проблему вирішить належний суддя, а ми підкоримося йому. Для чого нам сперечатися?"

Суди - це третя влада, котра може і повинна контролювати виконавчу і законодавчу влади."

Вчитель називає інші засоби для захисту своїх прав:

- звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини;

- звернення міжнародних судових установ;

- звернення до ЗМІ;

- звернення до громадських правозахисних організацій та інше.

3. Для розуміння можливостей реалізації йього права вчитель пропонує проаналізувати правову ситуацію.

Справа про …

Олександр Герасименко, 23 років, тимчасово не працює, одружений, має дочку 2 років. Дружина - у відпустці по догляду за дитиною. Для того, щоб забезпечити сім’ю коштами для харчування він вирішив продати відеомагнітофон на ринку. Не маючи торгівельного патенту, він був оштрафований за порушення порядку заняття підприємницькою діяльністю, передбаченою ст. 164 КоАП України.

Олександр впевнений, що рішення щодо нього було прийнято несправедливе.

Для аналізу ситуації учні об’єднуються в малі групи (5 - 6 чоловік), обирають спікера, секретаря групи і працюють, відповідаючи на питання:

* Що відбулося?

* Хто є учасниками ситуації?

* Що ми про них знаємо?

* Як вирішити цю ситуацію?

* Якими можуть бути наслідки цього рішення?

* Чи є правові підстави для захисту прав Олександра?

До тексту "Справа про…" додаються витяги з документів:

Кодекс про адміністративні правопорушення, ст 164: "Заняття підприємницькою діяльністю без торгівельного патенту …передбачає накладення штрафу …"

Закон України "Про підприємництво": "Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична на власн6ий ризик діяльність із виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку."

4. Вчитель пропонує, користуючись зразком, скласти позовну заяву від імені Олександра Герасименка.

V. Підсумок уроку, оцінювання

Вчитель повертається до очікуваних результатів уроку і веде бесіду стосовно того, чи досягнуті ці результати; чи є можливості судового захисту прав людини в Україні.

5. Домашнє завдання: до наступного уроку підібрати повідомлення із ЗМІ про реалізацію громадянами своїх політичних прав.

ЗРАЗОК

До ___районного суду

м. ___

Прізвище ___

Ім’я ___

По-батькові___

Який мешкає за адресою ___

___

Відповідач: адміністративна комісія виконавчого комітету ___

___районної ради

м. ___

юридична адреса ___

___

    СКАРГА
___(дата) постановою адмін. комісії при виконавчому комітеті ___ (назва) на мене (описати суть справи)___

___

___

___

Постанову вважаю незаконною, оскільки (пояснити причину) ___

___

На підставі ст. 244 ЦПК України

ПРОШУ:

1. .

2. .

3. .

До скарги додаю:

Додаток

1. Копія скарги.

2. Копія постанови про штраф.

___ (дата)   ___ (підпис)



X

X

надіслати мені новий пароль