Громадянська Освіта, 2001, №24
Різне, Релігія і школа
Твої права (По сторінках Конвенції ООН про права дитини)
05.12.2001
автор: Світлана Проценко(м. Харків)
Урок № 17 "Моя відповідальність" автор: Світлана Проценко(м. Харків)
Мета:сприяти розумінню того, що правам відповідають певні обовязки; виховувати у школярів почуття відповідальності.
Обладнання:ілюстрації до твору Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц"; текстКонвенції ООН про права дитини; аркуші паперу.
Хід уроку:
I. Доцільно почати урок з гри,під час якої дитячий колектив постійно обєднуються у дві динамічні групи:
Перша група – маленька (2-3 учня), яка виходить з класу;
Друга група – більша, яка залишається у класі.
Методика гри запропонована у посібнику для вивчення прав людини "Перші кроки". Представники першої групи виходять з класу. За їх відсутності друга група обирає певне почуття / стан (нудьга, біль, радість,самотність тощо) і "зображує" його. Діти, які були за межами класу, повертаються і намагаються відгадати почуття.Можна повторити декілька разів.Наприкінці гри (10 хвилин) учитель задає декілька питань.
Першій групі учнів:
– Як вам вдалося відгадати почуття / стан свого товариша?
– Як би ви виразили це почуття?
Другій групі учнів:
– Як ви себе почували, коли хтось був сумним (радісним, хворим тощо)?
– Що ви відчували до цієї людини?
– Чи добре це: знати, що відчувають люди навколо тебе?
– Щоб сталося, якби ніхто не звертав уваги на відчуття / стан іншого?
Завдяки такій побудові бесіди учні доходять висновку, що в основі захисту прав кожного лежить уміння співпереживати,ставити себе на місце іншого.Найкраще поводитися з іншим так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою.
II. Учитель нагадує дітям казку "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері, використовуючи ілюстрації.Лейтмотивом розповіді є слова: "Ми у відповіді за тих, кого ми приручили". Доречно для маленьких школярів перефразувати: "Ми у відповіді за тих, кого ми любимо і хто любить нас".Дуже важливим є ставлення вчителя до цього твору, літературного персонажу. Усвідомлене зріле сприйняття дорослим цього своєрідного кредо сприяє встановленню довірливої атмосфери між учнями та вчителем. Висновком цього етапу уроку є логічний ланцюжок:
"Ми любимо-співпереживаємо, вболіваємо–захищаємо –відповідаємо".
Наприкінці цього етапу (для середнього та старшого віку) можна сформулювати проблему: є відповідальність за себе, власна, за свої вчинки –перед іншими членами суспільства;є відповідальність перед самим собою.
III. Вправа, якою можна замінити фізкультхвилинку у молодших класах.
Учитель пропонує відповісти на питання:
– Як ви гадаєте, хто є найголовнішим у школі (у країні, у світі)?
(Діти висловлюють свої припущення: класний керівник, директор, президент тощо.) Тоді вчитель запрошує кожного підійти до нього, щоб побачити Того, Хто насправді є найголовнішим (тримає сховане люстерко). Дитина бачить себе, для неї є відкриттям: нема нікого, головнішого за мене, за кожного з нас. Таких "Я" може бути 15-20 (залежно від кількості дітей у класі). Отже, всі – найцінніші, найголовніші, всі мають права. Як владнати стосунки між людьми так, щоб не порушувати прав жодного?
Висновок етапу:треба встановити правила у людських стосунках, яких обовязково треба дотримуватися, щоб не порушувати прав інших.
4.Учитель пропонує дітям обєднатися в групи та скласти Правила (можна назвати це Декларацією ), які задовольняли різні групи населення:молодших, старших,дівчат, хлопців). Можна почати з того, щоб запитати учнів, чого вони хочуть. Попросити їх вибрати з цього списку те, що на їхню думку, є дійсно необхідним. Вони прийдуть до чогось більш стислого та чіткого. Нарешті учитель може попросити школярів вибрати з їхніх "потреб" те, чого на їхню думку, вони мають право очікувати як члени маленького суспільства.
Наприкінці доцільно оформити ці Правила(Декларацію) як підсумкову роботу за весь навчальний курс.
©2025 Усі права захищено.
Цитування інформації з цього сайту дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело
Цитування інформації з цього сайту дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело