http://archive.khpg.org/osvita//index.php?id=1352808868
2011 року Сейм Республіки Польща оголосив 2012 рік «Роком Януша Корчака», що проходить під гаслом «НЕМАЄ ДІТЕЙ – Є ЛЮДИ». Дні Януша Корчака у Києві проходитимуть невипадково, адже саме тут видатний педагог перебував на початку ХХ століття, і саме тут працював над однією зі своїх основоположних педагогічних робіт «Як любити дитину» (1918). Це також нагода нагадати про важливість та роль прав дитини у сучасному суспільстві за допомогою творів та життєвої позиції Януша Корчака.
Проект здійснюється з ініціативи Польського Інституту у Києві за підтримки низки українських партнерів, насамперед, Українського товариства Януша Корчака, видавництв «Дух і Літера», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-Га», Центру дослідження історії та культури східноєвропейського єврейства.
Януш Корчак - справжнє ім’я Генрик Ґольдшмідт, відомий також як Старий Доктор або Пан Лікар. Лікар за освітою, педагог волею випадку, письменник за покликанням і психолог із необхідності. Народився 1878 або 1879 року у Варшаві, загинув 1942 року у нацистському таборі смерті у Треблінці разом зі своїми вихованцями. Польський єврей, який все життя наголошував на своїй причетності до обох націй.
Людина, яка стала легендою ще за життя, класик дитячої літератури, педагог-новатор, зачинатель діяльності на захист прав дитини і повної рівноправності дітей. Він стверджував, що дитина має право бути такою, як вона є, має право на повагу, на помилку, на висловлення своїх думок.
Януш Корчак керував і опікувався у Варшаві двома притулками для дітей «Наш дім» і «Дім Сиріт», де створив своєрідну дитячу республіку з дитячим парламентом, товариським судом, дитячою газетою…
Протягом Першої світової війни Корчак перебував в Україні, зокрема, у Києві. На знак вшанування пам’яті Старого Доктора, на єдиному збереженому будинку, пов’язаному з перебуванням Корчака в українській столиці, у Всесвітній день дитини (20 листопада) буде відкрито меморіальну дошку.
Під час Днів Януша Корчака відбудеться низка культурно-мистецьких заходів, що мають на меті наблизити постать Старого Доктора дитячій і дорослій аудиторії, завдяки презентації його ідей та творів. Серед запланованих заходів: показ фільму «Корчак» Анджея Вайди; відкрита лекція поета Маріанни Кіяновської; презентація нових перекладів творів Януша Корчака та його біографії; день з Корчаком у Кловському ліцеї, де знаходиться єдиний в Україні музей Корчака. Повний перелік подій у програмі заходів.
ПРОГРАМА:
13.11.12 (вівторок)
12.00 – відкриття книжкової виставки «Педагогіка серця Януша Корчака».
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського, філія №1, вул. Володимирська, 57
18.00 – перегляд фільму Анджея Вайди «Корчак» (1990). Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6, синій зал (вхід за запрошеннями, 2880304). Режисер - Aнджей Вайдa, сценарій – Агнєшка Холланд Ролі виконують: Войцех Пшоняк, Александр Бардіні, Збігнев Замаховський, Войцех Клята, Мажена Трибаля. Музика – Войцех Кіляр
1936 рік. Старого Доктора, який веде на радіо популярну програму, викликає шеф і він довідується, що його рубрику знято з ефіру. Розчарований таким проявом антисемітизму, Корчак цілковито присвячує себе виховній діяльності. Опікується інтернатом для дітей, викладає у Медичній академії. Починається війна. Під час оборони Варшави Януш Корчак виконує функції військового лікаря. Після капітуляції він повертається до свого сиротинця, який невдовзі переносять до гетто. Але Старий Доктор не втрачає надії, адже на його утриманні 200 дітей, а це найцінніше, що може бути…
Робота була відзначений на Каннському фестивалі у 1990 році.Фільм люб’язно наданий для перегляду Wavelength Pictures. Стрічка польською мовою з українськими субтитрами
14.11.12 (середа)
19.00 - вистава «Все буде гаразд» (1994), режисер Сергій Єфремов
Кловський ліцей №77, вул. Шовковична, 25, актова зала (вхід за запрошеннями, 2880304)
ВСЕ БУДЕ ГАРАЗД. Лялькова моновистава заслуженого артиста Ураїни Шарля Фоєрберга.
Це театральна фантазія за щоденниками Януша Корчака. Перед глядачем постає Старий Доктор, що не перестає нести зерно казки, виховуючи малечу, навіть у найважчу годину. І байдуже, що ляльки умовні, створені з кульок та дитячих носових хустинок просто на очах глядача, актор майстерно передає дещо іронічне але надзвичайно дбайливе та ніжне ставлення до дітей. Навіть, янгол, який злітає до героїв у камеру, скидається на доброго різдвяний янгола…
Вистава створена за п’єсою Ірини Уварової та Сергія Єфремова ще в 1994 році. В ній використані уривки з творів О.Дриза, Л.Ашкеназі, Л.Улицької. Переклад з російської здійснив Григорій Усач.
Режисер–постановник - народний артист України Сергій Єфремов.
Вистава отримала театральну премію «Київська пектораль» у 1995 році.
15.11.12 (четвер)
19.00 - лекція поетки, перекладача, літературознавця Маріанни Кіяновської «А було це так…: факти і кілька фантазій із життя Януша Корчака» у рамках циклу публічних лекцій Polit.UA
Київський будинок вчених, вул. Володимирська, 45а
16.11.12 (п’ятниця)
14.00 - Презентація книги Януша Корчака «Пригоди Короля Мацюся» видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» (2011) за участі Івана Малковича (для дітей)
Центральна бібліотека імені Т.Г.Шевченка для дітей, проспект Перемоги, 25-а.
Це оповідь про незвичайні і дивовижні пригоди малолітнього короля Мацюся. Малий Мацюсь ще не вмів ні читати, ні писати, коли після смерті батька йому довелося сісти на трон. Якби не Фелек, простий кмітливий хлопець, Мацюсь так ніколи й не довідався б, що багато дітей його королівства живуть дуже бідно. Щоб поліпшити їхнє життя, Мацюсь створив дитячий парламент. Король-реформатор Мацюсь вирішив припинити всі війни, і це, звісно, не сподобалося іншим королям...
17.11.12 (субота)
12.00 - Розповіді про пригоди Короля Мацюся та про Старого Доктора. Читає Тарас Малкович (для дітей).
Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3
11.00 – 18.00 В гостях у Януша Корчака
Кловський ліцей №77, вул. Шовковична, 25
11.00 – 13.00 - майстер-класи для дітей, перегляд мультфільмів про Старого Доктора
12.00 – 15.00 – екскурсії музеєм Януша Корчака, огляд виставки плакатів «Немає дітей – є люди» (кожні півгодини).
13.00 – 15.00 – перегляд документальних стрічок про Януша Корчака
15.00 – 16.30 – презентація ІІ тому творів Януша Корчака «Право на повагу» (видавництво «Дух і літера», 2012), книги Йоанни Ольчак-Ронікер «Януш Корчак: сторінками біографії» (видавництво «Дух і літера», 2012).
17.00 – 18.00 – концерт Київського дитячого хору «Щедрик»
20.11.12 (вівторок)
13.00 - відкриття меморіальної дошки Янушу Корчаку
вул. Володимирська, 47
Меморіальна дошка авторства Івана Григор’єва буде розміщена на єдиному збереженому будинку, пов’язаному з перебуванням Януша Корчака у Києві. Під час Першої світової війни у будинку розташовувалась польська гімназія для дівчаток та дитячий садок, куди приходив працювати з дітьми Старий Доктор.
18.00 – «Корчак в Україні»: презентація українських перекладів книжок Януша Корчака і про Януша Корчака за участі видавців і перекладачів
Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3
Учасники: Леонід Фінберг, Іван Малкович, Світлана Петровська, Богдана Матіяш, Роксоляна Свято, Андрій Павлишин, Олександр Ірванець
Видавництва: «Дух і літера», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»
Я.Корчак, Двотомник вибраних творів, «Пригоди Короля Мацюся»,
Йоана Ольчак-Ронікер. «Януш Корчак: сторінками біографії» (видавництво «Дух і літера, 2012), переклад – Андрій Павлишин
Авторка засновуючись на плані автобіографії, вміщеному в «Щоденнику» Януша Корчака, відтворює історію життя Доктора. На сторінках книги постає юнак, який шукає власний шлях, молодий лікар, не чужий громадської посвяти, педагог, що проголошує новаторські теорії, письменник, багатолітній керівник Будинку Сиріт для єврейських дітей, співробітник Нашого Дому – інтернату для польських дітей. Незадовго до смерті Януш Корчак написав: «Не бажаю зла нікому. Не вмію. Не знаю, як це робиться».
Януш Корчак. «Право на повагу». Вибрані твори. ІІ том (видавництво «Дух і літера», 2012 ), переклад – Роксоляна Свято, Богдана Матіяш, Ірина Ковальчук
«Природа не знає спочинку, спонукана до праці потугою невидимої руки. Вона вирізьбила силою творчого натхнення дивовижну маленьку людину…»
«Майте повагу до години, що минає, до сьогоднішнього дня. На що дитина буде спроможна завтра, якщо ми сьогодні не дозволимо їй жити свідомим, відповідальним життям?».
також:
виставки польських плакатів фіналістів конкурсу «Немає дітей – є люди», проведеного Мареком Міхаляком, Уповноваженого із прав дитини РП,
спеціальний випуск шкільної газети Кловського ліцею «Меридіан 77», присвячений життю та творчості Корчака,
уроки про Януша Корчака, проведені в тому числі членами українського Пен-клубу,
екскурсії музеєм Януша Корчака у Кловському ліцеї (по вівторках, четвергах, згідно із попереднім записом, тел.253-7345 або )
Організатор: Польський Інститут у Києві
Співорганізатори: Українське товариство Януша Корчака, видавництва «Дух і літера», « А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», Центр дослідження історії та культури східноєвропейського єврейства
Партнери: Національна спілка кінематографістів України, Кловський ліцей №77, Книгарня «Є», Політ.UA
Медіа-партнери: ТВi, ІСТV, Ера-FM, Національна радіокомпанія України, Український Тиждень
Медіа-друг: FM Галичина
Підтримка: Уповноважений Президента України з прав дитини, Український Пен-клуб, Центральна бібліотека імені Т.Г.Шевченка для дітей м. Києва, Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського, Міжнародний фонд «Відродження», Интересный Киев, Благодійний фонд «Дар».