Menu
віртуальний музей
Дисидентський рух в Україні
Український національний рух

ВОЗНА (КУШНІР) ГАЛИНА ПЕТРІВНА

17.09.2011 | Овсієнко В.В.
ВОЗНА (КУШНІР) ГАЛИНА ПЕТРІВНА (нар. 16.02. 1931, м. Житомир).

Мікробіолог. Учасниця правозахисного руху, хранителька самвидаву.

Батько, Петро Платонович Возний (1910 – 1984), навчався в Житомирському сільгоспінституті, мати, Надія Антонівна Смульська (1909 – 1992), – в педтехнікумі. Побралися 1930 р.. Батька призвали в армію, а мати вчителювала в с. Фасова на Житомирщині, де тяжко пережила з дитиною голод. Коли батька 1934 р. послали у військово-транспортну академію в Москву, то він забрав сім΄ю до себе, 1937 – в Хабаровськ, у 1945 р. на Сахалін.

1948 р. сім΄я перебралися в Київ, де Галина закінчила 10 клас. 1949–1954 рр. навчалася на біологічному ф-ті Київського ун-ту. 1957–1960 працювала в Інституті фізіології АН УРСР, навчалася в аспірантурі Інституту землеробства, 1963 р. захистила кандидатську дисертацію з мікробіології.

Вже тоді В. мала репутацію «націоналістки», бо написала в державні органи листа проти наміру спорудити пам΄ятник О.Пушкіну біля Оперного театру в Києві. Тоді українська громадськість, зокрема, Максим Рильський, домагалися (і домоглася), щоб там стояв пам΄ятник Миколі Лисенку.

З 1962 В. стала активним членом КТМ – Клубу творчої молоді «Сучасник», де її призначили скарбником. Збирала внески на чергові заходи, екскурсії (їздила з мистецтвознавцем М.Логвином у Корець, Острог, Почаїв, Бучач, Сокиринці), на коляску Євгенові КОНЦЕВИЧУ, до якого часто їздила з 1962 р.. Була В. на похороні Василя СИМОНЕНКА в січні 1963 р.. КТМ зібрав і передав його матері чималу суму на спорудження пам΄ятника в Черкасах. В. взяла на себе обов΄язок оповіщати людей про чергові збори і заходи КТМ.

Познайомилася і дружила з Надією, Леонідою та Іваном СВІТЛИЧНИМИ, Аллою ГОРСЬКОЮ, Галиною Зубченко, Іваном Гончаром, разом із ними брала участь в організації мистецьких вечорів, художніх виставок, брала участь у колядуваннях.

1962 р. познайомилася з художником Веніаміном Кушніром, з яким згодом побралася. Вони зберігали й організовували тиражування літератури самвидаву (В. зберегла, мабуть, найбільшу добірку: 67 праць різних авторів, які згодом передала Музеєві шістдесятництва Серед них фотокопія «зарізаної» 1963 р. збірки Ліни КОСТЕНКО «Зоряний інтеграл», книжки Б.-І. Антонича, яка теж не вийшла). Збереглася ця колекція тому, що тримала її не вдома, а в свого батька-військового. Подружжя не раз зауважувало, що в їхньому помешканні за їх відсутності кагебісти проводилися обшуки, навіть демонстративно, для постраху, залишали недопалки. Нічого не виявляли, тому з гласними обшуками не приходили.

Першими для В. були статті «Культ личности в биологии», яку В. вичитувала разом з Євгеном ПРОНЮКОМ, стаття Євгена СВЕРСТЮКА «З приводу процесу над Погружальським». До речі, В. була очевидцем пожежі в ЦНБ ім. В.Вернадського 24–26.05.1964. Її з роботи посилали перебирали обгорілі книжки. Вразила величезна – під стелю – купа мокрих книжок, які потім сушили на розвішаних мотузках. Ходила на суд Погружальського. 1968 р. двічі бачила, як горіли книжки у Георгіївській церкві Видубицького монастиря.

Брала участь у поході зі смолоскипами 8.06.1963 р. від Інституту харчової промисловості, що на Володимирській, до пам΄ятника Іванові Франку. Щороку ходила до пам΄ятника Т.Шевченку 22 травня, зокрема, і 1967 р., коли колону, що прямували до ЦК КПУ, обливали водою з пожежних машин.

Попри те, молода інтелігенція вміла й повеселитися. Так, 20.09.1964 р. в складі знаменитого Центрального Ювілейного Комітету (ЦЮК: ЧОРНОВІЛ, Рябокляч, БІЛОКІНЬ і Возна) брала участь у святкуванні спільного 70-річчя І.СВІТЛИЧНОГО та А.ГОРСЬКОЇ.

Щойно побравшись, поїхала з чоловіком у Карпати. В Івано-Франківську зайшли до Панаса ЗАЛИВАХИ – а його щойно 27.08.1965 заарештували. В.Кушнір їздив у Мордовію з надією дістати побачення з другом, але після того його самого почали притісняти: не дозволяли виставок, публікацій. Він це тяжко переживав. Зазнала утисків і В.: зволікали з її атестуванням і присвоєнням звання старшого наукового співробітника, зрештою достроково як неблагонадійну спровадили на пенсію.

Посилала листи та бандеролі політв΄язням. 1972 її викликали на допит у справі Н. СВІТЛИЧНОЇ.

З 1966 понад 20 р. В. працювала в Ботанічному саду АН УРСР, де вперше в Україні створила лабораторію клонального розмноження тропічних і субтропічних рослин. З 1986, після виходу на пенсію, написала три монографії, методичні рекомендації.

У час становлення незалежності була активною учасницею мітингів, зібрань, громад, акцій. Організовує виставки картин В.Кушніра.

Живе в Києві. Син Іван (1970 р.н.) – архітектор.

Бібліоґрафія:

Охрімович А. З когорти шістдесятників // Сучасність. — 1992. — Ч. 12. — С. 129-136.

Рух опору в Україні: 1960 – 1990. Енциклопедичний довідник / Передм. Осипа Зінкевича, Олеся Обертаса. – К.: Смолоскип, 2010. – С. 120.

Інтерв΄ю Г.Возної 6.03.2011.

На знімку: Галина Возна Кушнір біля портрета Василя Симоненка роботи Алли Горської.

Рекомендувати цей матеріал