Menu
віртуальний музей
Дисидентський рух в Україні
Загальнодемократичний рух

ЧУБИНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ДМИТРОВИЧ

16.08.2016 | БАРАНОВ ВІКТОР, ОВСІЄНКО ВАСИЛЬ
ЧУБИНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ДМИТРОВИЧ (нар. 1.01. 1931 р. в с. Гостомель Києво-Святошинського р-ну на Київщині – 20.05.1987).

Поет. Пісняр. Педагог. Жертва каральної психіатрії.

Доводиться правнуком етнографа, автора національного гімну Павла Платоновича Чубинського. Батьки – вчителі, які мусили часто переїздити. 10-й клас закінчив у Києві. Батько загинув ще на початку війни.

1954 р. Г. вступив у Київський політехнічний інститут на педагогічний факультет. Керівництво вимагало від голодних студентів підписатися на позику державі зі своїх мізерної стипендій. Ч. захищав їх. Його тричі виключили з комсомолу за "агресивну критику на адресу комсомольських активістів". Мав потяг до музики, був учасником хорової капели КПІ.

Закінчивши 1959 р. навчання, працював конструктором на Київському станкозаводі. Через рік почав викладати спецдисципліни в Київському механічному технікумі. З 1960 р. викладав геометрію та креслення в Житомирському філіалі Київського політехнічного інституту. Робота йому подобалась, студенти його любили – Ч. виявився талановитим педагогом. Та в 1965 р. Ч. мусив звільнився через конфлікт з окремими викладачами, а ще більше тому, що кагебісти винуватили його, що він на лекціях критикував класиків марксизму-ленінізму. 168 студентів відкрито виступили на його захист. Але це не допомогло. Ч. перебивався випадковими заробітками. Тоді ж він написав багато віршів, спрямованих проти соціалістичної системи та кремлівських вождів.

1971 р. проти Ч. порушена кримінальна справа за ст. 214 УК УРСР ("дармоїдство"). Суд спрямував його до Московської психіатричної лікарні імені П. Кащенка, де йому поставили діагноз "параноїдальна шизофренія".

15.02.1972 р. його взято на облік у Житомирському психдиспансері з діагнозом «паранояльний розвиток особистості». Незважаючи на страшний діагноз, Ч. створював вірші та музику, співав з друзями і в Київській хоровій капелі "Почайна", виконував пісні дуетом із народним артистом СРСР Анатолієм Мокренком. Проте на жодну роботу його не брали – через психіатричний діагноз.

З січня 1982 р. Ч. виготовляв фотолистівки і розповсюдив їх у Москві, Києві, Дніпропетровську, Кіровограді та інших містах. 25.05. 1982 р. його заарештовано. 7.12.1982 р. Дніпропетровський обласний суд визнав вірші Ч. і його листівки такими, що порочать радянський державний і суспільний лад (ст. 187-1 КК УРСР), що ображають керівників Комуністичної партії та уряд. Суд примусово запроторив Ч. до Дніпропетровської спецпсихлікарні. Утримували його у відділенні № 2, палата 11. Через нівроку суд позбавив його квартири, у якій проживав до арешту. У психлікарні Ч. заколювали нейролептиками, які гальмували волю. Але й там він спромагався огризком олівця таємно писати вірші на газетних обривках. З СПЛ його виписали в квітні 1987 р. Це вже був страшний на вигляд «доходяга», в якого від уколів поступово згасала пам’ять. Відчуваючи, що до свого колишнього рівня він уже не повернеться, 20.05.1987 р. Ч. залишив передсмертну записку і покінчив життя самогубством.

Судова колегія у кримінальних справах Верховного суду УРСР 22.11.1990 р. ухвалу Дніпропетровського облсуду від 24.12.1983 р. щодо Ч. скасувала, а кримінальну справу провадженням припинила за відсутністю суспільної небезпеки у діях звинуваченого. «Гр. Чубинський В .Д. у цій справі реабілітований».

Про Ч. стало відомо, коли 1995 р. журналіст і політв’язень Віктор Баранов опублікував у Польщі, Сербії та Росії статтю "Душа, убитая неволей". 1996 р. в Київському видавництві "Радосинь" вийшла книжка "Вічний бій" (упорядник – письменник Дмитро Чередниченко). У ній – вірші та щоденники Ч., також спогади про нього 25 людей, серед них народний артист СРСР А. Мокренко.

Бібліоґрафія:

Володимир Чубинський. Вічний бій. Вірші, роздуми, щоденникові записи, пісні. Спогади про В.Чубинського. – Радосинь, 1996. – 178 с.

Листівка «Критикуешь? – В сумасшед. дом!» з віршами В. Чубинського.

В. Ігнатович. Чубинський Володимир Дмитрович. Політехнік, поет, педагог: http://kpi.ua/chubynsky_volodymyr

Віктор Баранов, Василь Овсієнко src=http://museum.khpg.org/files/photos/1471374574.jpg>

Рекомендувати цей матеріал