ШОВКОВИЙ ВАСИЛЬ-ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ

 185908.07.2005

автор: Овсієнко В.В.

І н т е р в’ ю  В. В. Ш о в к о в о г о

 

В.Овсієнко: 21 березня 2000 року в селі Печенiжин ведемо розмову з паном Василем Шовковим у нього вдома. Його називають Василем, а за документами він Іван. Записує Василь Овсієнко. Присутній Микола Мотрюк.

В.Шовковий: Народився я 7 липня 1950 року в селі Печенiжин, тоді був Печенiжинський район, а тепер Коломийський. У 1957 році пішов у школу, та не закінчив її, бо після дев’ятого класу, 1965 року, я поїхав у Чернівці і поступив там у професійно-технічне училище на спеціальність столяра-червонодеревника, яке й закінчив. Там закінчив і вечірню школу, одинадцять класів, поступив був до індустріального технікуму на вечірній відділ. Я його теж не закінчив, бо армія завадила. Призваний у 1969 році восени. Два роки прослужив. Півроку – в навчальних таборах у Криму, в Євпаторії, протиповітряна оборона, ракетні війська, півтора року – у Львівській області, в Пустомитах.

Після армії я повернувся в Чернівці. Там мене не хотіли прописувати. Почалася тяганина: є робота – нема прописки, є прописка – нема роботи. То я повернувся додому в Печенiжин. Майже півроку, від осені аж до весни шукав роботу. Влаштувався на ДОЗ (Коломийський деревообробний завод) і працював там фактично до арешту.

В.Овсієнко: А хто ваші батьки були?

В.Шовковий: Мама – Шовкова Євдокія Миколаївна, з дому Пнівчук. Народжена вона 1927 року, померла в 1993 році. Батько – Шовковий Василь Iванович, народжений 1921 року, помер у 1988 році. Батько був учасником війни, тяжко поранений. Їх буквально неозброєних погнали форсувати Одер. Там їх дуже багато полягло. Якби він не знав польської мови, то напевно, й залишився б там. Але вони там наступали разом з польським батальйоном, то польські санітари питали, хто поляк. І хто знає польську мову, того підбирали. Отаке було.

У мене є сестра, тепер на прізвище Чупрей Люба Василівна, з 1959 року. Є ще двоюрідні сестри, а рідна одна.

В.Овсієнко: Перше ніж розповідати про арешт, поміркуйте собі, що вплинуло на формування вашої національної свідомості?

В.Шовковий: Тут було природне середовище. Був відгомін старої партизанки. Наше покоління, фактично, на тому зростало. Хоча в школі про це не говорилося.

М.Мотрюк: Ну, а татова сестра?

В.Шовковий: Татова сестра була в якийсь період зв’язковою в партизанів УПА. Не кажу, що вона мені багато про це розказувала. Але розказували інші люди, то ті, то ті. Джерел такої інформації було дуже багато.

В.Овсієнко: Хлопці розповідали, що ви регулярно слухали  радіо "Свобода", були радіолюбителем.

В.Шовковий: Ну, яким радіолюбителем? Ремонтував радіоапаратуру. Якщо це можна назвати радіолюбительством, то так. Були в школі такі курси чи то гурток. Багато хлопців займалося цим. Це, можна сказати, якоюсь мірою дало мені ще одну професію.

Пам’ятаю радіопередачі про арешт Валентина Мороза 1 червня 1970 року. (Історик. Нар. 15.04. 1936. Заар. у вересні 1965 р., 4 р. таборів суворого режиму за ст. 62 ч. 1; вдруге – 1.06. 1970, за ч. 2 – 9 р. таборів особливо суворого режиму та 5 р. заслання), про арешти 12 січня 1972 року. Це ми чули по радіо, тоді багато про це говорилось. І про російських дисидентів, зокрема, про Володимира Буковського. Я це хлопцям розказував, ми ділилися враженнями. Наша організація виникла не на порожньому місці.

Одного вечора зібралося в мене нас десь шість хлопців. Це вже після арештів 12 січня, десь під кінець січня, бо якраз, хто був студентом, поприїжджали на канікули.

В.Овсієнко: А хто був ініціатором зібрання?

В.Шовковий: Я би не сказав, що хтось був ініціатором, то все виникло якось само собою. Бо це висіло в повітрі. Ініціатива була приблизно всіх однакова. Ну, Дмитро Гриньків те оформив.

В.Овсієнко: Ця розмова відбувалася в оцій кімнаті і за оцим самим столом?

В.Шовковий: Ні, це вже новий стіл, але на цьому самому місці. Ми зробили, може, й на дитячому рівні, дещо таке наївне було...

В.Овсієнко: Але з елементами урочистості?

В.Шовковий: Так. Це було. Ми взяли форму оунівського підпілля, називали себе псевдами.

В.Овсієнко: Кожен сам собі вибирав?

В.Шовковий: Так. Я вже й не пам’ятаю, хто як назвався. Ми збиралися багато разів. Але ми хотіли з кимось зв’язатися, щоб була якась інформація, щоб і ми могли щось передавати. Тоді ми чули, що виходить "Український вісник", є література самвидаву. Це нас більше цікавило.

В.Овсієнко: А до вас доходив  самвидав?

В.Шовковий: Тільки через радіо. На наших зборах говорив здебільшого Дмитро Гриньків. Він казав: "Щось і нам треба робити. Он кілько хлопців пішло". Це про заарештованих у Львові та в Києві. Тоді кожний щось від себе додавав. Я розказував про останні арешти, бо я тоді більше слухав приймач і був в курсі питання.

В.Овсієнко: А потім Дмитро Гриньків взяв ножа і вгатив його в стіл, усі поклали руки на колодку... Так він розказував.

В.Шовковий: Це було для урочистості. Сталося це під час символічного застілля. Посиділи, поговорили і розійшлись. Це тривало з годину. 

В.Овсієнко: Тоді ж були розподілені обов’язки?

В.Шовковий: То вже пізніше, коли ми збиралися 1 травня у Дмитра Демидова вдома. Дмитро Гриньків приніс туди малокаліберну ґвинтівку – він її взяв у ДОСААФі. Після того ми у Дмитрові двері постріляли були.

В.Овсієнко: Постріляли? А якби там хто ходив?

В.Шовковий: Та ніхто там не ходив. Там ще недороблена хата була. Опівночі ми віднесли Довбушеві вінок з жовто-синіми стрічками, до його пам’ятника. Потім розійшлося.

В.Овсієнко: А які на вас були покладені обов’язки в організації?

В.Шовковий: Ми збиралися створити свою службу безпеки. Але це на той час було несерйозно, бо не було з чим це робити. Дмитро Демидів потім нам признавався, що це треба було зробити зразу. Карабін ми вже у Зумера взяли, а в школі малокаліберну ґвинтівку. Також офіційно брали з ДОСААФу малокаліберні пістолети, бо ми були записані в ДОСААФі, ходили стріляти. Раз ходили в ліс стріляти з того старого карабіна.  Дмитро Гриньків був керівник ДОСААФу в своїй організації, мав доступ до зброї. Через ту організацію він брав патрони. Я знаю, що при арешті в нього забрали багато патронів.

В.Овсієнко: Казав, десь шістсот штук.

В.Шовковий: Якщо не дві тисячі. Бо то мали стріляли члени ДОСААФу. Патрони мали стояти десь там в організації в сейфі. А він усе це мав удома чи на роботі в каптьорці. Там у нього на роботі, де роздягалися, був якийсь тайник, там стояла малокаліберна ґвинтівка і патрони. І карабін там був. І вдома були патрони.

В.Овсієнко: А у вас що було?

В.Шовковий: А у мене був такий самопал без ручки. Я його зробив ще десь у класі четвертому-п’ятому.

В.Овсієнко: Он коли ви "стали на злочинний шлях"! Цікаво, як той самопал був облаштований? Це що, присмал, чи він був з бойком?

В.Шовковий: Це було з бойком зроблено. То був кусок цівки від ґвинтівки, засвердлений такий, як середньовічний револьвер чи пістолет. Заряджався просто з дула, зверху. Тут було засвердлено і прикручено шматок такої маслянки. І ставилася капсула рушнична. І був бойок. Стріляв мій самопал через раз, через два – як попадало (сміється). Він у мене стояв як музейний експонат у шухляді в столі, може, років з десять. Там ручка була відбита. Нікому він не був потрібен.

В.Овсієнко: А КГБ знадобився!

В.Шовковий: Так. То було основне звинувачення мені: виготовлення та зберігання вогнепальної зброї.

В.Овсієнко: Але ж ви тоді були ще неповнолітнім, коли виготовили? За зберігання мали б винуватити, а за виготовлення, мабуть, ні?

В.Шовковий: Є стаття і за виготовлення, і за зберігання, 222 і 223.

В.Овсієнко: Усіх вас звинувачували в антирадянській агітації. Як ця агітація проводилась? Це були розмови тільки між собою?

В.Шовковий: Майже так, це були розмови між собою. Що прочитали, чули. Я особисто читав спомини генерала Шухевича з тих зимових походів на Київ: Одеса, Фастів. Це була книга видавництва "Червона калина" були. (Мабуть, ідеться про спогади ґенерал-хорунжого Юрка Тютюнника про Другий Зимовий похід 1921 року, як він під Базаром зазнав поразки від Г.Котовського. Найвідоміша його книжка "З поляками проти України", що вийшла в жовтні 1924 року. ─ В.О.)

В.Овсієнко: Але тієї книжки у вас не знайшли?

В.Шовковий: Я її брав у Дмитра Гриньківа. Найбільше таких книжок нам діставав Василь Кузенко. Був там є у нас один такий букініст, що збирав старі книжки. То ми в нього діставали. Не прямо, а через когось. Він так би не дав. Ми повертали. Про долю тієї книжки я не знаю. В основному, наша "агітація і пропаганда" – це передача новин закордонних радіостанцій. Я для цього переробив приймач на 19 метрів. Тоді 19 метрів не глушили, то я дізнавався більше.

В.Овсієнко: А от незадовго до арештів вам стало відомо, що щось готується проти вас, і тоді Дмитро Гриньків дав команду познищувати чи поховати все, навіть провести в себе самого обшуки. З чого зчинилася ця тривога?

В.Шовковий: То було як? Наприклад, моїй мамі вчителі сказали: "З твоїм сином щось негаразд, ти дивись, ним КГБ цікавиться". Потім на роботі навіщось стребували мого паспорта і військового квитка. Так квитка й не повернули. Це відділ кадрів. Чого це так негайно їм треба було? Я був якраз перед арештом у відпустці.

В.Овсієнко: Ви підозрювали кого-небудь зі своїх колег?

В.Шовковий: Був отут Дмитро прийняв такого хлопця, що здав нас.

В.Овсієнко: Чи можете назвати його прізвище?

В.Шовковий: Ну, Стадниченко. Я з ним мало, кілька разів зустрічався. Він робив гравером у Коломиї в універмазі.

В.Овсієнко: То це він узявся печатку організації виготовити?

В.Шовковий: Так, так.

В.Овсієнко: Дмитро Гриньків сказав, що він цю печатку, ще недороблену, приніс йому напередодні арешту, і Дмитро її не сховав.

В.Шовковий: Якщо можна назвати кусок бронзи печаткою... Це була тільки заготовка. Печатки ще не було. То просто кусок бронзи. Дмитро дав токареві п’ять рублів за нього.

В.Овсієнко: Але у справі це фігурувало як печатка. А печатка – це вже ознака організації.

В.Шовковий: Для солідності.

В.Овсієнко: Намір радянським законом кваліфікувався і карався так само, як і злочин.

В.Шовковий: Може, навіть гірше. І це відчувалося. На роботі почали так прискіпливо цікавитися нами. Дуже підозріло пропав був Михайлюк Василь. Ми були в близьких відносинах, разом з робили на деревообробному заводі. Їздили разом на роботу. Він не все, але дещо знав про організацію. Був тут такий Бондаренко – він уже виїхав у Росію. То він десь там підпоїв Михайлюка і його забрали у витверезник. Він там просидів тиждень. Випустили якраз тоді, коли нас арештували.

Ну, я не думаю, щоб він зміг дати всю ту розкладку, бо він не міг знати деяких моментів. А КГБ знало фактично все. Там був ближчий, оцей Тарас Стадниченко, він знав практично все. З Дмитром Гриньківим він зустрічався кожний день у Коломиї.

В.Овсієнко: Дмитро сказав цікаву річ, що під час цієї тривоги було скликано зібрання і фіктивно оголошено про нібито саморозпуск організації. Це була інсценізація саме для цього Стадниченка.

В.Шовковий: Можливо, це й прискорило арешти.

В.Овсієнко: Бо КГБ стривожився, що не буде організації. Треба негайно заарештовувати, поки вона ще є.

В.Шовковий: Я не пам’ятаю, хто тоді був першим секретарем Івано-Франківського обкому КПУ, здається, Добрик. Десь у Дмитра Гриньківа є лист Добрика до Щербицького, датований 14-м березня (а нас арештували 15-го), що викрита така-то і така-то націоналістична група. Це Дмитро має в такій офіційній книзі.

В.Овсієнко: Я маю доповідну записку Щербицького до ЦК КПРС від 27 серпня 1973 року. Там ідеться про засудження вашої "Спілки української молоді Галичини" та групи з села Росохач, яка піднесла синьо-жовті прапори над Чортковом уночі проти 22 січня, 50-у річницю Незалежности.

В.Шовковий: А цей лист датовано 14-м березня. Нас арештовують 15 березня, а Щербицькому вже описано, що група арештована. За день до того. Так що вони все прекрасно знали.

В.Овсієнко: Як саме вас затримали? Цікаві самі ці обставини.

В.Шовковий: Це було 15 березня, в четвер (це я добре пам’ятаю) 1973 року.

Репліка М.Мотрюка: Ще 14-го ми були в мене, приймач ремонтували.

В.Шовковий: Так. Приймач ремонтували. На другий день, десь година шоста була. Прийшов майор Рудий.

М.Мотрюк: Рудий був?

В.Шовковий: Так. Я не знаю, в якому званні був Гончаренко. Це два основні. Майор Рудий вів слідство, а цей Гончаренко все ходив у цивільному, так що я не знаю, якого він звання. Він з Коломийського ГБ. А цей слідчий Рудий – з Франківського, з обласного управління.

Вони зразу, прямим ходом кинулися до шухляди в столі. "Ой, що знайшли!" Поняті були хто? Перцович М.І., він лікархірург, прекрасна людина. На жаль, уже покійний. Його кудись викликали, а ці гебісти його завернули, бо там хтось хворий, хоч умирає, а тут є важливіше – тут треба арештовувати.

І почалось: "Що є? Магнітофон, – щоб я зразу показав, – зброя, антисовєцька література? Викласти!" – "Яка в мене зброя? Такого нема". Ну, вони зразу в столі знайшли саморобний самопал. Магнітофона в мене не було. У Гриньківа був магнітофон.

В.Овсієнко: Вони знали, де і що шукати.

В.Шовковий: Так, це ясно! У мене забрали самопал і більше, фактично, нічого. А, ще в мене була фотоплівка, що ми сфотографувалися. Мене обшукали. Я якось ту плівку встиг із кишені витягнути і тримав у кулаці. Так що я її довіз до Франківського ГБ і викинув там у туалеті. Це мені вдалося.

В.Овсієнко: А що на тій плівці?

В.Шовковий: На плівці ми були сфотографовані. Здається, з карабіном. Там один такий кадрик був. Ми з Кузенком мали зробити ту фотографію. Я ту плівку вхопив...

В.Овсієнко: Але же вони робили вам особистий обшук у хаті?

В.Шовковий: Робили. Але не роздягали. А мені вдалося таким ловким рухом перекидати плівку з руки в руку. І вдалося викинути її аж у Франківську.

В.Овсієнко: Бо не було іншої нагоди?

В.Шовковий: Ніяк не міг я викинути, бо всюди за мною ходили.

В.Овсієнко: Їх же тут була повна хата?

В.Шовковий: Їх було так: два цих понятих і, здається, три їх було. Та було їх тут багато, бо вони одночасно робили обшуки у всіх.

В.Овсієнко: То була грандіозна операція. У стількох місцях обшуки й арешти! Всі гебістські сили кинули на фронт.

В.Шовковий: Ще забрали в мене цілий кошіль усякої радіоапаратури. Приймач був,  ну, і, звичайно, підсилювач низької частоти, якого я зробив. Вони потім експерта закликали, щоб він увімкнув того підсилювача (майже піввата). Ми тільки сміялися на те все. Написали таке, що я навіть не підписував ту експертизу. І присоромив їх: "Ви що, люди..."

Мене три дні до Івано-Франківська в тюрму не везли, а тримали, як цих п’ятнадцятисуточників. Але окремо від них. У камері попереднього ув’язнення. Через два дні на третій перевели в тюрму Івано-Франківську.

В.Овсієнко: Як ви сприйняли цей арешт?

В.Шовковий: Може, увімкнулася якась захисна функція. Десь із тиждень це мені здавалося як сон. Так ніби це не зі мною робиться. Я навіть не сприймав цього всього... На першому допиті я дізнався, що вони все знають. Але я не знав, хто сидить. Що Дмитро Гриньків – знав. А більше ні за кого я не знав. Аж до того, коли мене кинули в камеру, з якої я бачив, кого виводять на допит у КГБ. В Івано-Франківську тюрма і будинок КГБ поруч. З тюрми на допити вели в КГБ.

В.Овсієнко: Звідти було видно?

В.Шовковий: Ні, не було видно. Я знайшов у кишені одну копійку і я згадав хімію зі школи. Там дають сіль і тюльку. Я хлібом приліпив цю копійку до ґратів, що були з тонкої штаби. Вона була іржава, а я ще там приліпив цю копійку з сіллю і вона так мені проржавіла, що з’явилася дірочка трошки більше, як три міліметри. Через неї я дивився, хто йде. Мені якраз видно було ту хвіртку в стіні між тюрмою і КГБ. Це поруч. Я дивився: ось його, Миколу Мотрюка, ввели, потім Романа Чупрея. Довго не було Дмитра Демидіва. Я був крикнув там раз, то мене моментально з тієї камери забрали. Сказали так: "Ага, знаєш, хто вже є!" – "Знаю". – "То дуже цікаво".

З 15 березня майже до кінця квітня мене тримали в одиночці. Я не знаю, може, могли на мене впливати якимись хитрими штучками, бо такий був пригнічений стан, що я ходив, як муха притруєна.

Коли перевели в іншу камеру, то кинули там до мене одного. Ну, зрозуміло, що то був їхній працівник. Він щось таке городив... Але було з ким поговорити. Він дуже цікавився: що та що? Закінчилося це тим, що я тріснув ним до тих ґратів, і його забрали від мене. Він забагато почав цікавитися. Після того перекидали мене з камери в камеру. Там уже було легше. Бо зразу нам пред’явили статтю 56-у – це "зрада Батьківщини". Це пахло від десятки до 15-и. А посередині слідства замінили на 62-у. А там до семи років, то я вже й заспівав. Ну, буде 5, вже ж не 10 років.

В.Овсієнко: Психіатричної експертизи ні над ким не проводили? Майже всіх звинувачених в антирадянщині перепускали через експертизу. Тобто погрожували психіатричною розправою.

В.Шовковий: Ні. Уже після звільнення, коли я мав тут з ними деякі церемонії (мене три роки тримали під адміністративним наглядом), то мені сказали: "Ліпше б ми вас не садили, а просто так добре налякали. Це дало б набагато більший ефект".

Слідство тривало в нас півроку. На початку серпня був суд, 9-го винесли вирок. Адвокатів нам дали таких, з російськими прізвищами. Слідчий у мене був майор Рудой, адвокат Суслов.

М.Мотрюк: У мене Санько.

В.Шовковий: А Романа Чупрея – Андрусів. Це місцевий гебіст. Я зустрічався я з тим слідчим Андрусівим, уже як мене хотіли притягнути як свідка у справі Валерія Марченка (16.10. 1947 + 7.10. 1984, ув’язнений 25.06. 1973 на 6 р. і 2 р. заслання). Бо я в зоні займався писанням. Один час навіть вів хроніку 35-ї зони...

(Про «Хроніку» перенесено далі. – В.О.)

Отже, суд наш був на початку серпня 1973 року. Нас ще до середини жовтня тримали в тюрмі, поки етап зібрали. У Харківській тюрмі, на Холодній Горі, зустрілися  ми – Микола Мотрюк, Дмитро Демидів, Роман Чупрей.  Дмитро Гриньків зустрілися з  Зоряном Попадюком (1953 р.н., ув’язнений 23.03. 1973 р. на 7 р. та 5 р. заслання за ст. 62 ч.1)  та Любомиром Старосольським (1955 р.н., ув’язнений у серпні 1973 р. за ст. 2 ч.1 на 2 р.). Їх було два, нас кинули в одну камеру, ми доїхали до Мордовії. Там їх зсадили.

В.Овсієнко: На станції Рузаєвка чи в Потьмі?

В.Шовковий: Я не знаю, як там везли, бо то по долині, нижче Московської області. Нас везли на Урал, а їх скинули тут ближче.

В Свердловську... Ні, вже в Пермі ми були 7 листопада. Майже місяць минув. Враження від етапу дуже колоритні: і обкрадали нас, і билися. Було там усяке.

В.Овсієнко: Але ж ви групою їхали?

В.Шовковий: Так, групою. Я, Микола Мотрюк, Дмитро Демидів, Роман Чупрей,  Дмитро Гриньків.  Але це можна собі уявити: камера десь чоловік під двісті. Там і групою не можна нічого зробити.

В.Овсієнко: Хіба вас не тримали окремо від кримінальників?

В.Шовковий: Привозили і кидали всіх разом. Я, наприклад, як з Уралу повертався, то сидів добу з малолітками. Це було дуже добре, бо я там хоч нормально попоїв.

У Пермській тюрмі ми ще сиділи разом з посправниками, але окремо від кримінальників. То нам принесли були лист Дзюби. Сам начальник тюрми приніс: "Глядите!"

В.Овсієнко: Цей була покаянна заява Івана Дзюби, опублікована 9 листопада 1973 року в газеті "Літературна Україна"?

В.Шовковий: Так, так. Це була десь середина листопада. Я не пам’ятаю, чи це була газета, чи відбиток з газети. Здається, тоді ще ксерокопій не було.

В.Овсієнко: Тоді вже була машина, що робила відбитки, "Ера" називалася. Ті машини дуже пильнували.

В.Шовковий: Ну, може в КГБ була. Здається, нам не газетний варіант давали, а такий окремий аркуш. Сам начальник тюрми приніс.

В.Овсієнко: Мені теж сам начальник слідчої тюрми приніс, підполковник Сапожников, але ще в Києві, на Володимирській, 33.

В.Шовковий: Тоді Миколу Мотрюка, Романа Чупрея і Дмитра Гриньківаа забрали з Пермі щось на тиждень раніше. А перед тим нас там усіх пробували вербувати, прямо, відкритим текстом. Там був такий латиш оперативник з КГБ Кронберґ. Прямо говорив: "Надо сотрудничать". Я відповів: "Я подумаю". Так що я думав...

В.Овсієнко: П’ять років?

В.Шовковий: Ні, коли я приїхав у зону і там хлопці взяли мене в оборот, то капітан Утеро  так десь через місяць каже: "Ну, напевно, тебе вже нема чого питати за ту розмову в Пермській тюрмі". Я кажу: "Борони Боже, ніяких розмов не було". – "Ну, то нікому не кажи". – "Я вже давно розказав, як ви пробували агітувати мене на свою сторону". – "Ну, добре", – каже.

У 35-й зоні, що на ст. Всехсвятська, зустрів нас Василь Підгородецький (1925 р.н., повстанець, ув’язнений 1953 р. Загалом у неволі провів 32 роки), ви його знаєте.

В.Овсієнко: Так, так. Я щойно 21 січня відвідав його у Львові. Він у доброму гуморі, бо ще були останні  святкові дні.

В.Шовковий: Здоровий, веселий?

В.Овсієнко: Веселий!

В.Шовковий: Головне, що веселий. Він ніколи не журився. У зоні він був перукарем. Тож після етапу нас треба підголити, підстригти, все як має бути. Питає Дмитра Демидіва: "Скільки років?" – "П’єть". – "А, – сміється, – в мене двадцять вісім..." Так він нас зустрів.

Там щось типу карантину було кілька днів. Тоді підвезли нам Миколу Мармуса і його брата Володьку Мармуса – це з Росохацької групи. (Організація з 9 юнаків, створена восени 1972 р. в с. Росохач Чортківського р-ну на Тернопільщині, уночі проти Дня незалежності, 22 січня 1973 р., піднесла 4 українські прапори над Чортковом і вивісила 19 листівок. Заарештована в березні – липні 1973 р.. Зокрема, лідер групи Володимир Мармус, 1949 р.н, ув’язнений на 6 р. і 5 р. заслання, його брат Микола, 1947 р.н., на 5 і 3). Так що нас уже чотирьох вивели в зону. Зустрів нас Микола Горбаль (Нар. 10.09. 1940, ув’язн. 13.04. 1971 за ст. 62 ч.1 на 5р. і 2 р. засл., вдруге ─  23.10. 1979 на 5 р., утретє ─ 10.10. 1984 на 8 р. та 5 р. засл., звільн. 23.08. 1988) і... Хто ж другий? Уже не пам’ятаю. Хтось зі старих... А на дверях бараку стоїть Володимир Буковський. Кажу: "Таке знайоме прізвище... Перед самим арештом я слухав про вас по "ворожих голосах". Він засміявся. Так ми познайомились. Потім нам улаштували таку теплу зустріч, з чаєм. Чай мав бути обов’язково. Нас кагебісти попереджували: не дай Боже пити чай, бо серце посадимо.

В.Овсієнко: Ходили такі забобони.

В.Шовковий: Так. Відразу на другий день – на роботу. Там була, в основному, металообробка. Мене там навчили бути токарем. Це стало моєю основною професією. Хоч я перед тим вчився трохи і мав уявлення про токарну справу, але більше там навчився.

Ми багато чого не знали, то вчилися. Якраз настало 10 грудня, день Декларації прав людини ООН. Треба писати заяву. Кажу: "Я абсолютно не маю уявлення, поясніть мені, що до чого". На мене напався був Іван Кандиба (7.06. 1930 – 8.12. 2002, член-засновник Української Робітничо-Селянської Спілки, згодом член-засновник Української Гельсінкської Групи. Ув’язнення: 1961 – 1976, 1980 – 1988),  що то треба було заяву написати. Хтось там каже: "Пане Іване, треба було хоч пояснити що, до чого. Що ти молодих зразу так бентежиш?" Ну, а потім уже пішло. Там у 1974 році весною голодовка була. За Буковського почалося. Тоді його якраз у тюрму забрали. Так нас відсунули від тієї голодовки, сказали: "Хлопці, ви ще молоді, ви ще не знаєте толком що, до чого, як". Ми тоді щось по три дні поголодували. Я знаю, що Дмитро Демидів десь на сьомий день вийшов з тієї голодовки. Його, здається, і в карцер не забирали. А далі почалося: в 1975 році і далі багато було дрібних голодовок, день, два, три.

В.Овсієнко: Хто на 35-й зоні був у начальстві?

В.Шовковий: Начальство було таке: майор Піменов – начальник зони, капітан Кетманов – замполіт. А кум хто був? Там тих кумів мінялось багато, я не пам’ятаю, хто був опер.

М.Мотрюк: Букін.

В.Шовковий: Букін, так. "Молодой" лейтенантик був, Букін. Грав з нами в більярд.

В.Шовковий: Я не знаю, то після мене було. Це потім Жилін, начальник цеху, він щось там мав з вірменами, чисто побутове.  

У нас там була акція відмови від громадянства. Щось до сорока чоловік брали участь. Я кілька разів писав такі заяви до Верховної Ради, а відповіді приходили такі: "Осужден правильно". Це було після Гельсінкської наради 1975 року. Була ціла серія відмов від громадянства, ми домагалися статусу політв’язня. Різкі заяви писали. А тоді, коли приймали брежнєвську Конституцію (7 жовтня 1977 року), провели акцію мовчання. Щось упродовж тижня вона тривала. Написав заяву, що я мовчу, бо нема свободи слова, – так по кілька чоловік. (Див. про це в публікації Миколи Горбаля  «Хроника "Архипелага ГУЛАГ". Зона 35 (За 1977 г.)» у журналі "Зона", ч. 4, 1993 р., с. 141: "4 октября в рамках недели молчания обьявили голодовку Сорока, Шовковый, Гимпу"; с. 142: 9 октября... В рамках недели молчания п/закл. Шовковый направил заявление в Президиум Верх. Совета, в котором еще раз подтверждает отказ от советск. гражданства и намерение после освобождения из лагеря добиваться выезда в Голландию. (...) 11 октября КГБисты Утыро и Щукин вызывали п/закл. Микитко, Шовкового, Гимпу и Сороку для уточнения предполагаемого после освобождения места жительства. (...) Шовковый тоже назвал своим местом жительства Голландию".

Як сказано в передмові, цю  "Хроніку " вивіз на волю Яромир Микитко. Це він розповідає в інтерв’ю, даному мені 27 і 30 січня 2000 р. – В.Овсієнко).

Я переписував заяви і їх передавали на волю. І моя мама передала, бо якраз на побачення приїжджала. Я тоді багато чого через неї передав. Вона все це відвезла у Львів до Олени Антонів. Це була жінка Зиновія Красівського. В якому це році вона померла?

В.Овсієнко: Вона загинула 2 лютого 1986 року.

В.Шовковий: Трамвай її вдарив і під машину впала. Це вже за Горбачова було. (О.Антонів, 17.11. 1937 – 2.02. 1986; З.Красівський, 12.11. 1929 – 20.09 1991, п/в 1948-53, 1967-78, 1980-85. – Ред.),

Я переписував документи, всякі статті, заяви десь років два, аж поки... Чи знаєте ви Захарченка Василя?

В.Овсієнко: Василь Захарченко зараз живе в Черкасах. Кілька років тому я зустрічався з ним. Він талановитий письменник, лауреат Шевченківської премії.

В.Шовковий: Ну от, його помилували. Була його стаття....

В.Овсієнко: У "Літературній Україні" десь 1977 року.

В.Шовковий: Так. І після тої статті ГБ всю розкладку знало, хто цим займається в зоні.

В.Овсієнко: Так?

В.Шовковий: Ну, ясно, що не без того, він мусив щось виказати, щоб його звільнили. Доказів я не маю, але Ігор Калинець (9.07. 1939 р.н., ув’язнений 11.08. 1972 р. за ст. 62 ч.2 на 6 р. і 3 р. заслання) казав, що розповідав Захарченку про деякі речі.

Я вже згадував, що в зоні один час навіть вів хроніку 35-ї зони. Мабуть, попалися їм у руки якісь заяви, статті з зони. В основному, це стосувалося Валерія Марченка, але це було написане моєю рукою. Не написано, а переписано.

В.Овсієнко: Ви так дуже дрібненько переписували?

В.Шовковий: Так. Я писав дуже дрібно і креслярським шрифтом. Вони не могли довести, хто це писав. Мені Семен Ґлузман (Нар. 30.09. 1946, ув’язн. 11.05. 1972 за ст. 62 ч. 1 на 7 р. та 3 засл.) казав, що ніяка експертиза не встановить. "Це, – каже, – несерйозна річ. Не можна за таким почерком довести, що це ти писав". (Див. про це в ж.  "Зона", ч. 4, 1993 р., с. 137: "11 августа в зону приехал работник КГБ Гончар. Он вызывал на беседу (в присутствии майора КГБ Утыро) пзкл. Шовкового и Пронюка. Гончар запугивал и угрожал Шовковому, угрожал судебной расправой, ссылаясь на то, что у КГБ будто бы имеются данные, что он, Шовковый, причастен к передаче материалов из концлагеря 35. В конце потребовал у Шовкового статью для газеты по образцу В.Захарченко, но Шовковый отказался").

В.Овсієнко: Це, мабуть, хотіли використати в другій справі Валерія Марченка, яка порушена була 21 жовтня 1983 року?

В.Шовковий: 1983 року, десь 25-26 листопада мене знову в допитували, вже в Івано-Франківську. Приїздив слідчий з Києва у справі Валерія Марченка. Мені почали показувати багато з тих речей, які писав Валерій, а я переписував. Усе це було збільшено в багато разів. Здається, там був і лист Валерія до діда. Я відмовився. Цілий день мене тримали в ГБ. Переписував передову газети “Прикарпатська правда” три рази різними розмірами почерку. Хотіли мене взяти як свідка, щоб підтвердив, що це написав Валерій, а я переписував. Я сказав: ”Ви мене в це не вплутуйте”. Та навіть рік не минув, як Валерій Марченко помер (7 жовтня 1984 р. – Ред.).

(Про Сергієнка, про переміщення в’язнів – перенесено далі).

Так от, в ГБ знали всю розкладку, хто цим займається. Це був 1977 рік, тоді приїздили делегації "громадськості" з Києва, а ми не йшли на розмови. (Див. про це в ж. "Зона", ч. 4, 1993 р., с. 142-143: "14 октября в зону прибыла так назыв. "делегация общественности" Ивано-Франковской области (Зап. Украины), возглавляемая кагебистом Ковтуном и Андрусенко. На беседу вызвали Квецка и Шовкового. Распространяли слухи о "процветании" Сов. Украины и т.п. Шовкового уговаривали отказаться от намерения уехать после освобождения за границу, мотивируя "безработицей и ужасами" капитал. системы. Привезли ему письма от сестры, явно написанные под диктовку кагебистов". Приїздив полковник з Москви, довго розмовляв з Ґлузманом на роботі. Вони знали, що з зони виходить інформація, але зловити її не могли. Потім вони зловили жінку Маті Кірінґа, естонця, ще когось там виловили. Пізніше виловили в Києві архів Олеся Шевченка (Нар. 22.02. 1940, заар. 31.03. 1980 р., 5 р. ув’язн. і 3 засл.).  ГБ дізналося багато чого. Я Василеві Підгородецькому переписував якусь заяву, то мусив дві сторінки з’їсти. Ну, не було куди діватися. Це так Дмитро Верхоляк (Дата народж.,25 р. ув”язн., роки ув’язнення?) мене прикривав. Дід заснув. Я оглянувся – біля мене вже є два наглядачі. Ну, то я з’їв усе. Після того я рік не мав як написати листа. Мусили перевірити мене десять разів, що я пишу? Без наглядача я листа не писав. Як я сідав щось писати, то наглядач приходив, дивився, що я пишу. Але й після того ми з Ігорем Калинцем склали інтерв’ю, воно пішло було на радіо "Свобода". Це нам вдалося передати десь у кінці 1976 року. Вони і там, і після звільнення, уже в Франківську, двічі вимагали, щоб я написав щось там, розкаявся. То я написав три слова, що не маю до цього відношення. Що в інтерв’ю все сказано правильно, але я того не передавав. А хто брав у мене інтерв’ю – це вже не мої проблеми. Я можу говорити, що я хочу і кому хочу. І з вами, кажу, говорю так само, і не встидаюся. Вони мені через це дали три роки нагляду після ув’язнення. Спершу на рік, а потім ще продовжували.

В.Овсієнко: Я нагадаю, що коли з’явилася в "Літературній Україні" заява Василя Захарченка, то його кум Василь Стус уже з заслання, з Магаданської області, вдарив йому телеграму з двома словами: "Фе, Василю!"

В.Шовковий: А він там таке понаписував... Дуже зачепив Ігоря Калинця, ще когось. От написав був і Тарас Мельничук з психіатрички (20.08. 19.. + ... 01. 1995. Ув’язн. ... ... 1972 за ст. 62 ч. 1 на 4 р., вдруге ─ ... січня 1979 за ст. .... на 4 р., лауреат Шевченківської премії 1992 р.), в обласний газеті було. То Тарас писав про атомні бомби, але нікого не зачіпав. Такими загальними словами, бо то, видно, йому треба було рятуватися звідти. То таке...

А ще там був Олесь Сергієнко (Нар. 25.06. 1932 р.н., ув’язнений 12.01. 1972 р. за ст. 62 ч. 1 на 7 р. і 3 заслання). Ви знаєте, що вони з Дмитром Демидівим перейшли з лікарні в нашу зону? Перелізли там через паркан. Як я зрозумів зі слів Дмитра, Сергієнко там почав казати, що їх труять. То вони вдосвіта перебігли в нашу зону. Пробудився я вранці – стоїть переді мною Дмитро. Думаю, як це він тут опинився, коли він на 36-й зоні? Тоді ГБ зробило таку перетасовку: Ігоря Калинця, Івана Світличного (20.09. 1929 – 25.10. 1992, ув’язн. без суду 30.08. 1965 – 30.04. 1966; 12.01 1972 за ст. 62 ч.1 – на 7 р. і 5 заслання), Валерія Марченка, ще когось – забрали на 36-у. А сюди вони кинули Сверстюка. (Сверстюк Євген. Нар. 13.12. 1928, ув’язн. 14.01. 1072 за ст. 62 ч.1 на 7 р. та 5 заслання.) Потім все одно Марченка повернули, бо його треба було постійно коло лікарні тримати. Його влітку привезли до лікарні, потім випустили сюди, до нас. А, ще Ґлузмана перевели на 36-ту.

В.Овсієнко: Ви весь строк провели на Всехсвятській?

В.Шовковий: Так, на 35-й зоні, нікуди мене не перекидали.

В.Овсієнко: А зі здоров’ям як там було?

В.Шовковий: Та нічого, молодий. Витримував усе. Це ж за рік після армії. Звичайно, це був психологічний удар, а так з їдою для мене проблем не було.

М.Мотрюк: Принаймні хліба там було доволі.

В.Шовковий: Там у нас латиші були на кухні. Це були чесні хлопці, вони нічого не крали. Та й табір малий. Коли ми прийшли, було десь двісті п’ятдесят в’язнів, може трохи більше. А потім меншало. Коли ми виходили, то Мирослав Симчич  (5.01. 1923 р.н., командир Березівської сотні УПА, загалом 32,5 р. ув’язнення) каже: "З ким я тут буду? З тими білорусами?".Тоді якраз саджали білоруських партизанів. Цілі батальйони виловлювали, показові суди проводили у військових частинах. (В чому їх винуватили? Це кампанія «Никто не забыт, ничто не забыто?»). Щомісяця приходили білоруси в зону. Кажу: "Та не переживайте! Буде ще!" Якраз тоді почали по другому разу крутити за Гельсінкську Групу. 

В.Овсієнко: Такі йшли на особливо суворий режим.

В.Шовковий: Так, але й по першому разу багато йшло. Маринович і Матусевич прийшли (Члени-засновники Української Гельсінкської групи Микола Матусевич, 1947 р.н., і Мирослав Маринович, 1949 р.н., заарештовані 23 квітня 1977 року і засуджені на 7 р. ув’язнення та 5 р. заслання. Звільнені 1987 р.), Хмара, два Шевченки (В одній справі за ст. 62 ч.1: Хмара Степан, 12.10. 1937 р.н., ув’язн. 31.03. 1980 на 7 р. та 5 засл.;  Шевченко Віталій, нар. 20.03. 1934, ув’язн. 14.04. 1980 на 7 р. та 4 засл.; Шевченко Олесь, нар. 22.02. 1940, заар. 31.03. 1980 р., 5 р. ув’язн. і 3 засл.). Тоді вийшла була хитра стаття: хто заробив собі кримінальну статтю в таборі, той може йти в побутовий табір. Вважалося, що звідти можна легше достроково вийти. Василь Підгородецький і Мирослав Симчич мали такі додаткові строки і захотіли піти. А їх там ще "розкрутили". Я Симчичу потім казав: "То що? Не вийшло на моє?"

В.Овсієнко: А як вас звільняли? Зі Всесвятської чи привезли етапом в Івано-Франківськ?

В.Шовковий: Сюди привезли. Я казав: "Положь, где взял". 23 лютого 1978 року, в день Совєтської Армії, взяли мене на етап, це я добре пам’ятаю. Я встиг тільки з Анатолієм Альтманом попрощатися. Мене вхопили так, що потім самі наглядачі мої речі принесли. Несподівано. Десь перед шостою годиною, навіть перша зміна ще не вставала.

В.Овсієнко: Щоб не встиг "зарядитися" інформацією.

В.Шовковий: Так і везли. Майже місяць. Я довго сидів у Харківській тюрмі. Приїхав у Франківську тюрму, як до рідної хати. Роман Чупрей казав, що вони з Дмитром Демидівим приїхали у Франківську тюрму разом. Ішли четвертим поверхом і співали про Бандеру. Співали на цілий поверх. Надзиратель каже: "О-о! Видиш, свої хлопці є!" Я впізнав одного, що мене обшукував, тоді ще з личками був, а тепер дивлюся – одна зірочка. Кажу: "Слухай, я приїхав сюди з Уралу. Що ти в мене годен знайти?" Я мав там у наволочці кілька книжок, шматок сухого хліба, що у Львові мені дали. "Ну, ти все одно, – каже, – висипай". Я висипав. Не знаю, ким він був. "Ну, розказуй! Треба хоч з півгодини посидіти". – "Про що тобі розказувати? Як перший раз мене ГБ взяло?"

Привезли мене вранці львівським поїздом, воронком у тюрму – і зразу ГБ мене зцапало. І відразу за те інтерв’ю. Я на него напав: "Що ви тут мені якесь інтерв’ю?" А на Уралі оперативник Букін і гебіст Утиро показували мені ксерокс (вже досить чіткий, виразний) з заяв, які я переписував. І відбитки з якоїсь американської газети, де їх передруковано. Про відмову від громадянства. Каже: "Дивися, це може другим строком пахнути". Я думаю так: раз мене привезли в Франківськ, то не для другого строку.

А у Львові в мене хрестика були відібрали, то я там пробував було голодувати. Швидко повернули. Завели в камеру і повернули.

В.Овсієнко: Вони мали науку з хрестиками. Відбирали на етапі в Києві під час обшуку в Богдана Ребрика (Нар. 30.07. 1938, ув’язн. 6.02. 1967 на 3 р. за ст. 62 ч.1, вдруге ─ 23.05. 1974 за ч.2 ст. 62 на 7 р. та 3 заслання. ─ Ред.). А Ребрик голий вискочив на стіл і сховав хрестика в рот. Тоді майор поліз йому в рот пальцем витягувати. А Ребрик – кламц! – і відкусив йому одну фалангу пальця. Майор почав скакати на одній нозі і тріпати рукою. Вони Ребрика геть змісили і кинули в карцер. Очуняв – лежить на підлозі, а поруч одяг. А потім Ребрик сам клопотався, щоб проти нього порушили кримінальну справу, що відкусив пальця майору. Приходили відповіді: "У нас всі майори з пальцями". Мабуть, того майора підвищили в підполковники.

М.Мотрюк: І в мене хрестика зірвав такий п’яний наглядач. Тоді мене з лазні – в карцер.

В.Шовковий: А-а, як поверталися, то я вже нічого не боявся. Я там у зоні хрестиків переробив дуже багато. Навіть Сверстюкові, а потім я вже вдома зробив і послав йому на заслання.

Я просидів у Франківській тюрмі днів три. Мене вкинули після обіду до таких засуджених, які ждуть етапу, а вони на роботі були. Потім увечері мене з ними повели в кіно. Їх брали на роботу, а я сидів цілий день у камері.

Звільняють мене. Приїхали мама і тато. Перебрали все, виписали ті папери. Наглядач, що стояв на прохідній, каже: "Ну, тримайтеся, хлопці!"

Як приїхав, то з тиждень сидів удома, не хотів іти по ті документи в міліцію в Коломию. Тоді якраз міняли паспорти. Люди по півроку не могли паспорт одержати, а мені десь за п’ятнадцять хвилин був зроблений паспорт. Так чітко. Поки я сходив у військкомат забрати військовий квиток – паспорт уже був на столі готовий. І зразу дають мені адміністративний нагляд. Сидіти вдома з десятої вечора до шостої ранку. Виловлять – біда буде. (Стаття 196-1  КК УРСР "Порушення правил адміністративного нагляду" передбачала до 3 р. ув’язнення).

Ну, першого року я режиму не порушував. Не порушив – а нагляд продовжили ще на рік. Через ті "восьмі суботи". Я на роботі, а в міліції кажуть: "Мене ніякі "восьмі суботи" не цікавлять, ти мені повинен бути тут, як штик, до десятої години ранку".

В.Овсієнко: Що таке "восьмі суботи"?

В.Шовковий: Робочий день. Робочий тиждень був 42 години, то виходило, що раз на два місяці робоча субота.  Отаке в мене порушення. Міліцію це не цікавить, а тут мені кажуть, що я повинен бути на роботі. Ну, з роботи я міг і відпроситися. Але їм потрібен був привід для продовження нагляду. Міліціонер Білоус каже: "Я цим не завідую. Ти собі йди до сусідньої хати, з ними май справу". А там міліція і КГБ – сусіди. "Ти, – каже, – йди до них виясняй, бо не я це зробив. Я тебе міг би вже звільнити від цього нагляду".

А на третій рік – що я їхав з Коломиї автобусом і трохи припізнився, на хвилин 15. Так мене міліція виловлювала. Аж потому я переговорив з кагебістом Бородою. Він уже помер. Ви його знаєте? Він був у Мордовії куратором зон.

В.Овсієнко: Був у Мордовії кагебіст Борода.

В.Шовковий: Не знаю, чого він тут, у Франківську, сидів. Були з ним такі "душевні розмови", з кавою, з коньячком. Я кажу: "Ну, скільки можна? Молодий чоловік, сиджу щовечора вдома, коли я си вженю? Ви що, хочете, щоб я ще раз пішов у тюрму?" Щось він хворий був, на рак, чи що. Видно було по ньому. В 1984 році я спитав нашого слідчого Рудого (вже на той час підполковником був, мабуть, за нас дістав зірочку): "Ну, як там пан Борода?" – "Помер", – каже. Я кажу: "Жаль. Хороший був мужик". Так з ним переговорили.

По разів два на рік вони як не приїздили до мене на роботу, так викликали в сільраду або десь. У ГБ не кликали. Випробовували "на гниль". У 1989 році якийсь Колосков і ще один. Я кажу: "Та візьміть будь-який журнал, "Новый мир" чи "Огонек",  прочитайте: там таку антисовєтчину гонять! Що вже я годен вам написати? Я вже відстав від них".

Востаннє я з тим Колосковим зустрівся, коли ми ставили хрест на цвинтарі. Їх там ціла зґрая, тих гебістів, крутилася. Він мені каже: "Добрий день!" А я несу малу на плечах і відповідаю: "Слава навіки!" Ще думали мене зачепити. Але побачили, що вже нема як.

В.Овсієнко: А як у вас було з роботою?   

В.Шовковий: Після звільнення я працював тут недалеко коло хати в комбінаті комунальних підприємств. Перших півроку слюсарем, а потім став токарем. Я досі там рахуюсь на роботі, але фактично вже десь три роки ніякої зарплати тут нема, то я й не ходжу.

В.Овсієнко: І ще одне запитання. А де ви таку гарну Анну знайшли і коли? Може, й я туди піду?

В.Шовковий: У 1983 році ми си поженили. Якраз через два роки після того, як мені зняли нагляд.

В.Овсієнко: А коли 1987, 1988 року почали створюватися різні громадські організації, то ви брали в тому участь?

В.Шовковий: Народний Рух тут ми зачинали. Не в керівництві, а так більше як радники. Направляли молодих. Біда, що не ті, що потрібні були, в цей Рух влізли.

В.Овсієнко: А Гельсінкська Спілка 1988 року, Товариство репресованих?

В.Шовковий: Товариство репресованих ми відразу створили.

В.Овсієнко: 3 червня 1989 року були на установчих зборах на Львівському майдані в Києві?

В.Шовковий: Я про це знаю, Євген Пронюк казав (Голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, 1936 р.н., ув’язнений 6.07. 1972 на 7 р. та 5 заслання за ст. 62 ч.1. – В.О.). Ми були вже в 1990 році на зборах у Будинку кіно. Нас запросила Божена Равчук. Ми ночували в неї на Бехтерівському провулку. Там один з Кривого Рогу каже, що то треба на Бандерівський перейменувати. Біля кубинського посольства. Я Києва не знав, то аби не питатися, купив карту і все швидко знайшов.

М.Мотрюк: У неї тоді нас чоловік десять ночувало, а на другий день нам дали готель.

В.Овсієнко: А назвіть, будь ласка, імена ваших славних дівчаток.

В.Шовковий: Старша дочка Оксана, 11 листопада 1985 року народження, а молодша – 16 квітня 1992 року народження, Наталка.

В.Овсієнко: Дякую. А все-таки, як ваше ім’я – Василь чи Іван?

В.Шовковий: За документами Іван, а вдома мене всі кличуть Василем.

В.Овсієнко: Це для того, щоб вас ніяка нечиста сила не могла вхопити?

В.Шовковий: Щоб ніхто не здогадався.

В.Овсієнко: Але КГБ таки здогадалося і вхопило. Ну, думаю, та нечиста сила нас уже більше не хапатиме. Ми з вами все-таки щасливіше покоління, бо наші попередники поклали свої голови, а не побачили незалежності. А ми як-не-як її добилися. Я сподіваюсь, що оці дівчатка наповнять ту незалежність українським змістом. Я вам щиро дякую. Це був Василь-Іван Шовковий, 21 березня 2000 року в Печеніжині. Яка ваша адреса?

В.Шовковий: Вулиця Богуна, 7.

В.Овсієнко: Дякую. (Далі розмова на вулиці). Пане Василю, а чому це ви печеніги, чому ваше село називається Печеніжин?

В.Шовковий: Є така легенда, що в старі часи тут були розбиті печеніги. В урочищі Діброва, коло школи, ходили діти і знаходили кістки та зброю. Офіційно святкувалося 550 років Печеніжину.

В.Овсієнко: Але ж печеніги були ще давніше.

В.Шовковий: Археологічні розкопки показують, що поселення тут було набагато раніше.

В.Овсієнко: А ви відчуваєте в собі щось печенізьке?

М.Мотрюк: Є такі версії, що начебто тут були поселені полонені печеніги. 

В.Шовковий: Тут у нас був історик, але він уже помер. Він був січовим стрільцем. Розказував, яка родина від кого походить: ті від монголів, ті від татар. Бо є в нас люди з монголоїдними рисами. Цей ген проявляється час від часу.

До речі, тут трохи далі, де пам’ятник Довбуша, є давнє воєнне поховання, 27 братських могил. Робили розкопки, але там нічого немає. Тут була величезна битва, але коли, між ким – ніхто не знає. Питався в наших істориків – ніхто нічого не знає. Отам знаходять крем’яні сокири. Там люди жили.

В.Овсієнко: А як цей гірський хребет називається, що поблизу Печеніжина?

В.Шовковий: Варатики. То ще не гори. То підгір’я. Тут сімсот метрів нема. Була стара військова мадярська карта. Там чітко позначені висоти. Нема сімсот метрів.

Д.Демидів: О! Гайдук! Отак він називається – Роман Гайдук.

В.Шовковий: Роман Гайдук, з Городенки.)

В.Овсієнко: Цю розмову ми закінчували на автобусній зупинці о 19.15. Випроводжали мене до Коломиї Василь Шовковий, Дмитро Демидів і Микола Мотрюк.

[Кінець запису]

Фото:

Shovkovyj  Василь ШОВКОВИЙ в юності.

Фото В.Овсієнка:

Shovkovyj1  Плівка 9629, кадр 15А. 21.03. 2000, сел. Печеніжин.  Василь-Іван ШОВКОВИЙ.

Shovkovyj2  Плівка 9629, кадр 14А. 21.03. 2000, сел. Печеніжин. Василь-Іван ШОВКОВИЙ, його дружина Анна, доньки Оксана та Наталя. 

 Поділитися

Вас може зацікавити

Інтерв’ю

ЗАВОЙСЬКИЙ ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

МИКИТКО ЯРОМИР ОЛЕКСІЙОВИЧ. Овсієнко В.В.

Ґлосарій

СПІЛКА УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ ГАЛИЧИНИ

Персоналії / Український національний рух

МОТРЮК МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

ЧУПРЕЙ РОМАН ІВАНОВИЧ. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

МОТРЮК МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

ДЕМИДІВ ДМИТРО ІЛЛІЧ. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

ГРИНЬКІВ ДМИТРО ДМИТРОВИЧ. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

ШОВКОВИЙ ВАСИЛЬ-ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ. Овсієнко В.В.

Спогади

ПЕТРАШ-СІЧКО СТЕФАНІЯ ВАСИЛІВНА. Овсієнко В.В.

Інтерв’ю

СЕМЕНЮК КЛИМ ВАСИЛЬОВИЧ. Овсієнко В.В.

Персоналії / Український національний рух

ШОВКОВИЙ ВАСИЛЬ-ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ. Овсієнко В.В.

Персоналії / Український національний рух

ЧУПРЕЙ РОМАН ВАСИЛЬОВИЧ. Овсієнко В.В.

Персоналії / Український національний рух

СЕМЕНЮК КЛИМ ВАСИЛЬОВИЧ. Овсієнко В.В.

Організації / Український національний рух

Спілка української молоді Галичини. Борис Захаров

Персоналії / Український національний рух

ДЕМИДІВ ДМИТРО ІЛЛІЧ. С.Сапеляк, Доповнив В.Овсієнко 21.01.99. Переклад його ж.

Персоналії / Український національний рух

ГРИНЬКІВ ДМИТРО ДМИТРОВИЧ. С.Сапеляк

MENU